Lista europosłów: Bogdan Zdrojewski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zdecydował się na start w eurowyborach po rezygnacji Jacka Protasiewicza. To debiut wrocławskiego polityka w PE.

Bogdan Zdrojewski
Bogdan ZdrojewskiAFP

Na początku kampanii przedstawił tzw. Dekalog Zdrojewskiego, czyli własną wizję reformy samorządów. Opowiedział się za wydłużeniem kadencji samorządu do 5 lat oraz ograniczeniem do dwóch kadencji prezydentów miast i burmistrzów. Optował za reformą powiatów oraz organów związanych z funkcjonowaniem samorządów. Polityk tłumaczył, że usprawnienie działania samorządu jest kluczowe dla efektywnego wykorzystywania środków unijnych.Drugim z obszarów zainteresowań ministra w kampanii były zagadnienia związane z komunikacją na Dolnym Śląsku. Tłumaczył, że dobre rozeznanie problemów związanych z komunikacją pozwoli sensowniej wykorzystać fundusze unijne, które zostaną przeznaczone na ten cel.

Zdrojewski przez siedem ostatnich lat był szefem resortu kultury. Nie planował kandydować w wyborach do PE. Decyzją Zarządu Krajowego PO wystartował z pierwszego miejsca dolnośląsko-opolskiej listy, po tym jak z kandydowania zrezygnował szef dolnośląskiej PO i były już europoseł Jacek Protasiewicz. Decyzja Protasiewicza była pokłosiem incydentu na frankfurckim lotnisku, gdzie polityk pokłócił się z niemieckimi celnikami i policjantami.

Komentując swoje odejście z resortu kultury i start w eurowyborach Zdrojewski komentował w jednym z wywiadów radiowych: "takie odejście to odejście prawie wymarzone, gdyby nie nagłość". Jak dodał jednak, po incydencie we Frankfurcie "okoliczności są nadzwyczajne".

W partii Zdrojewski był postrzegany jako "lokomotywa", która pociągnie całą listę. We Wrocławiu, ale również w całym regionie, polityk cieszy się dużą popularnością.

Zdrojewski zapracował sobie na duże poparcie, będąc jeszcze prezydentem Wrocławia w latach 1990-2001. Mieszkańcy miasta szczególnie zapamiętali jego zaangażowanie w ratowanie Wrocławia podczas wielkiej powodzi w 1997 r. Zdrojewski doprowadził również do kompleksowego remontu wrocławskiego rynku, który stał się za jego kadencji wizytówką miasta.

W 1997 r. został senatorem; startował wówczas jako kandydat bezpartyjny. Zrezygnował z tej funkcji trzy lata później po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zakazującym łączenia mandatu senatora z funkcją prezydenta miasta.

W 2001 r. fotel prezydenta stolicy Dolnego Śląska zamienił na ławy poselskie, startując z list PO. Wkrótce potem zrezygnował z immunitetu, aby wyjaśnić przed sądem sprawę o niegospodarność, wytoczoną mu w związku z tzw. wrocławskim VAT-em. Prokuratura oskarżyła go o niedopełnienie obowiązku podatkowego. Przestępstwo miało polegać na nieodprowadzaniu przez gminę Wrocław w latach 1996-1999 należnego podatku VAT i narażenie przez to Skarbu Państwa na straty w kwocie 44,4 mln zł. W 2004 r. został oczyszczony z zarzutów.

Ponownie został wybrany do Sejmu w 2005 r., 2007 r. i 2011 r. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał trzecie wynik w kraju, po Donaldzie Tusku i Jarosławie Kaczyńskim.

Działania resortu kultury, kierowanego przez Zdrojewskiego od 2007 r., koncentrowały się na edukacji kulturalnej i artystycznej, budowie nowej infrastruktury kultury i ochronie dziedzictwa narodowego. Priorytetem działań Zdrojewskiego w zakresie edukacji było przywrócenie do szkół publicznych muzyki i plastyki jako przedmiotów obligatoryjnych - 1˙września˙2009 r. rozpoczęto wdrażanie reformy i wprowadzono obowiązkową naukę tych przedmiotów muzyka i plastyka.

Inwestycje kulturalne w Polsce w dużej mierze dofinansowała w ostatnich latach UE. Zdrojewski podkreślał wielokrotnie, że Polska najlepiej z krajów UE wykorzystała środki europejskie na kulturę. Zdaniem ministra sprawna polityka wykorzystywania pieniędzy z UE sprawiła, że Polska dostała kolejne środki i w sumie w latach 2007-14 wykorzystała prawie 2 miliardy euro. W ocenie Zdrojewskiego w ostatnich siedmiu latach udało się doprowadzić do sytuacji, w której mapa inwestycji kulturalnych w Polsce dofinansowanych z UE jest prawie kompletna. Resort kultury przeznaczył też - podczas kadencji Zdrojewskiego - duże nakłady na zabytki; na ich ochronę od 2007 roku wydano ok. 1,5 mld zł.

Bogdan Zdrojewski urodził się 18 maja 1957 r. w Kłodzku. Studia na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczął w 1979 r.; w 1983 został magistrem filozofii, a w roku 1985 - uzyskał dyplom magistra kulturoznawstwa.

Zdrojewski jest żonaty; ma dwójkę dzieci.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na