Omawiali atak na Huti na czacie. Sąd wydał nakaz administracji Trumpa

Adrianna Rymaszewska

Adrianna Rymaszewska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
339
Udostępnij

Sąd nakazał administracji Donalda Trumpa zachowanie wiadomości, wysłanych za pomocą aplikacji Signal, w których omawiano plany ataku na rebeliantów Huti w Jemenie. Wiadomości te upubliczniono po tym, jak do czatu przez przypadek dodano redaktora naczelnego "The Atlantic".

Donald Trump
Donald TrumpMANDEL NGANAFP

Nakaz wydany przez sędziego Jamesa Boasberga nakłada na agencje federalne, których szefowie uczestniczyli w czacie, obowiązek przechowywania wszystkich wiadomości wysłanych za pośrednictwem Signala w okresie od 11 do 15 marca,.

Chodzi o czas, w którym redaktor naczelny "The Atlantic" dokumentował aktywność w konwersacji.

Atak USA na Huti. Sąd nakazał zachowanie wiadomości z czatu

Prawnik administracji Donalda Trumpa poinformował tymczasem, że agencje federalne pracują już nad ustaleniem, które zapisy nie zostały jeszcze usunięte i mogą zostać zachowane.

American Oversight, rządowa grupa rozliczeniowa, pozwała we wtorek federalne agencje zaangażowane w czat, twierdząc, że korzystanie z Signal, który umożliwia automatyczne usuwanie wiadomości po upływie określonego czasu, narusza federalne prawo dotyczące przechowywania dokumentacji.

- Jesteśmy wdzięczni za orzeczenie ławy sędziowskiej o wstrzymaniu dalszego niszczenia tych kluczowych dokumentów. Społeczeństwo ma prawo wiedzieć, jak podejmowane są decyzje dotyczące wojny i bezpieczeństwa narodowego, a odpowiedzialność nie znika tylko dlatego, że wiadomość została ustawiona na automatyczne usuwanie - powiedział w oświadczeniu Chioma Chukwu, tymczasowy dyrektor wykonawczy American Oversight.

Redaktor naczelny "The Atlantic" Jeffrey Goldberg został przypadkowo dodany do grupy na komunikatorze Signal, gdzie amerykańscy urzędnicy, w tym sekretarz ds. obrony Pete Hegseth, wiceprezydent USA J.D. Vance i Mike Waltz, omawiali atak na Jemen z 15 marca.

Goldberg ujawnił wpadkę białego Domu dopiero w artykule opublikowanym w poniedziałek 24 marca, wywołując światowy skandal i podając w wątpliwość kompetencje administracji Donalda Trumpa.

Po wszystkim niektórzy prawnicy, specjalizujący się w bezpieczeństwie narodowym, zasugerowali nawet, że Waltz, który dodał do konwersacji Goldberga, mógł naruszyć ustawę o szpiegostwie, koordynując plany "obrony narodowej" w tak nieostrożny sposób.

Rumieńców sprawie nadaje też fakt, że Waltz i Rubio głośno krytykowali wcześniej byłą sekretarz stanu Hillary Clinton za to, że używała ona prywatnego serwera e-mail do prowadzenia spraw rządowych.

Autentyczność wiadomości, o których napisał Goldberg, potwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Brian Hughes, który poinformował, że trwa sprawdzanie, w jaki sposób przypadkowo do czatu dodano postronną osobę.

Skandal w USA. Republikanie i demokraci żądają dochodzenia

Wysocy rangą politycy republikanów i demokratów, zasiadający w komisji ds. sił zbrojnych Senatu USA ogłosili w czwartek, że poprosili Pentagon o zbadanie wykorzystania przez administrację Donalda Trumpa aplikacji Signal do omawiania wrażliwych planów ataku na cele Huti.

W liście do Stevena Stebbinsa, pełniącego obowiązki inspektora generalnego w Departamencie Obrony, republikański senator Roger Wicker i senator Jack Reed z Partii Demokratycznej poprosili o dochodzenie i ocenę faktów dotyczących czatu Signal oraz "przestrzegania polityki" dotyczącej udostępniania wrażliwych informacji.

Biuro Stebbinsa poinformowało, że analizuje list, ale odmówiło dalszego komentarza.

Źródło: Reuters

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Schetyna o francuskiej propozycji wysłania na Ukrainę "sił reasekuracyjnych": To będą wojska z różnych krajów
      Schetyna o francuskiej propozycji wysłania na Ukrainę "sił reasekuracyjnych": To będą wojska z różnych krajówPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      156
      Super
      relevant
      52
      Hahaha
      haha
      83
      Szok
      shock
      18
      Smutny
      sad
      13
      Zły
      angry
      17
      Lubię to
      like
      Hahaha
      haha
      339
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na