Zwierzchnik angielskiego Kościoła w Kijowie. "Chcę okazać solidarność"
Najwyższy rangą duchowny Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby przybył w środę do Kijowa, aby okazać solidarność z narodem ukraińskim w obliczu "nielegalnej, niesprawiedliwej i brutalnej inwazji Rosji". Welby odwiedził wcześniej wiele stref konfliktów poza Europą, w tym w Pakistanie, Mozambiku, Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Sudanie Południowym i Nigerii.
Stał się on pierwszym od 1916 roku zwierzchnikiem Kościoła Anglii odwiedzającym strefę działań wojennych w Europie.
Po przybyciu do Kijowa abp Welby pochwalił "niezwykłą odwagę" Ukraińców. Mówił, że chce "być z ludźmi, którzy z powodu konfliktu i wojny czują się niewiarygodnie odizolowani" i że obawia się katastrofy humanitarnej. - Ta wizyta ma na celu okazanie solidarności z nimi, ponieważ stoją w obliczu bardzo trudnej zimy - wyjaśnił.
Jak się oczekuje, Welby odwiedzi zniszczone wskutek ostrzału obszary w pobliżu Kijowa, przeprowadzi rozmowy z przywódcami Kościołów katolickiego i prawosławnego oraz spotka się z urzędnikami ONZ i brytyjską ambasador. Podczas trzydniowej wizyty będzie również świadkiem działań wykonywanych przez anglikanów i innych chrześcijan w celu zapewnienia pomocy osobom przesiedlonym w wyniku konfliktu.
Welby przejechał przez Warszawę
Do Kijowa Welby przybył przez Warszawę, gdzie spotkał się z członkami organizacji Ukraiński Dom, która pomaga ukraińskim uchodźcom w Polsce.
- Były to niemal wyłącznie kobiety, które uciekły z Ukrainy, w niektórych przypadkach z dziećmi, pozostawiając za sobą mężów, chłopaków, partnerów służących w wojsku. Tak więc czuły się naprawdę samotne, odizolowane i zalęknione - powiedział Welby.
Ostatnim arcybiskupem Canterbury, który odwiedził strefę działań wojennych w Europie, był Randall Davidson w 1916 roku. Arcybiskupi Cosmo Lang i William Temple nie odwiedzili Europy kontynentalnej podczas II wojny światowej, choć obaj byli w Londynie, gdy brytyjska stolica była bombardowana przez Niemców.
Z kolei Welby odwiedził wiele stref konfliktów poza Europą, w tym w Pakistanie, Mozambiku, Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Sudanie Południowym i Nigerii.