Złe wieści dla Kijowa. Joe Biden rozkłada ręce
Prezydent USA Joe Biden przebywał z wizytą w Berlinie. Przywódca spotkał się tam z szefami rządów Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Jak podkreślił, obecnie nie ma konsensusu w kwestii zezwolenia na używanie przez Ukrainę broni dalekiego zasięgu, dostarczanej Kijowowi przez zachodnich sojuszników, przeciwko celom w głębi Rosji.
Joe Biden wziął udział w czterostronnym spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, na którym omawiano możliwość zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie oraz sytuację na Bliskim Wschodzie.
W wydanej po spotkaniu wspólnej deklaracji, opublikowanej przez niemiecki rząd, czterej przywódcy potwierdzili swoją "determinację" we wspieraniu Ukrainy w wojnie z rosyjskim agresorem i w wysiłkach Kijowa na rzecz zapewnienia sprawiedliwego i trwałego pokoju, opartego na prawie międzynarodowym, w tym Karcie Narodów Zjednoczonych, oraz poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej".
Przed przylotem do Berlina Biden w komunikacie oświadczył, że "Ukraina stoi w obliczu trudnej zimy, zatem trzeba utrzymać naszą determinację". - I wiem, że koszt jest wysoki, ale jest on porównywalny z kosztami życia w świecie, w którym przeważa agresja, w którym duże państwa atakują i nękają mniejsze, po prostu dlatego, że mogą - podkreślił amerykański prezydent.
- W tej chwili nie ma konsensusu w sprawie używania przez Ukrainę broni dalekiego zasięgu - powiedział Biden przed wylotem z Berlina.
USA. Joe Biden rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim
Joe Biden rozmawiał w środę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 425 mln dolarów. Obiecał też dodatkowe wsparcie, w tym dziesiątki systemów obrony powietrznej - poinformował Biały Dom.
Jak dodano, prezydenci omawiali wsparcie USA dla Ukrainy oraz plan zwycięstwa w wojnie z Rosją przedstawiony przez Zełenskiego. Zlecili swoim zespołom "przeprowadzenie dalszych konsultacji w sprawie kolejnych kroków". Mimo że jednym z postulatów Zełenskiego jest danie Ukrainie większych możliwości do uderzeń wewnątrz Rosji, rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre stwierdziła, że polityka USA w tej kwestii nie uległa zmianie.
Wojna w Ukrainie. USA zapowiadają dalszą pomoc Kijowowi
Biden poinformował swojego ukraińskiego odpowiednika o przekazaniu nowego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy, w tym dodatkowych środków obrony powietrznej, rakiet ziemia-powietrze, pojazdów opancerzonych i amunicji. Według komunikatu strony ukraińskiej, w pakiecie znalazła się też broń dalekiego zasięgu.
- W nadchodzących miesiącach Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie szereg dodatkowych zdolności, w tym setki interceptorów obrony powietrznej, dziesiątki taktycznych systemów obrony powietrznej, dodatkowe systemy artyleryjskie, znaczne ilości amunicji, setki transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty oraz tysiące dodatkowych pojazdów opancerzonych, które pomogą wyposażyć siły zbrojne Ukrainy - zapowiedział Biden.
Biały Dom poinformował, że w listopadzie prezydent Biden będzie gospodarzem wirtualnego spotkania na szczeblu liderów Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy - tzw. grupy Ramstein. Do środowej rozmowy doszło po tym, jak z powodu huraganu Milton Biden odwołał planowaną na ubiegły tydzień wizytę w bazie Ramstein w Niemczech i spotkanie z Zełenskim.
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
INTERIA.PL/PAP