Zełenski o zachodnich wojskach w Ukrainie. Stawia warunki sojusznikom
Ukraina może rozważyć rozmieszczenie zachodnich wojsk w Ukrainie w ramach gwarancji bezpieczeństwa po ewentualnym zawieszeniu broni - wynika ze słów Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy jednocześnie jednak postawił warunek. Podkreślił, że możliwe będzie to tylko wtedy, gdy jasne stanie się, jak i kiedy Ukraina będzie mogła dołączyć do NATO i UE.
Dyskusja dotycząca ewentualnego zawieszenia broni w Ukrainie i gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa nie słabnie. W tym kontekście co jakiś czas powracają głośne słowa Emmanuela Macrona. Prezydent Francji swego czasu mówił, że nie można wykluczyć wysłania do Ukrainy zagranicznych sił pokojowych.
Teraz do pomysłu francuskiego przywódcy odniósł się ponownie prezydent Ukrainy. Jak przekazał, Kijów "może rozważyć" propozycję Emmanuela Macrona, ale pod pewnymi warunkami.
Zachodnie wojska w Ukrainie po rozejmie? Zełenski stawia warunki
Wołodymyr Zełenski wskazał, że jest to możliwe, ale tylko dopiero po uzyskaniu jasnego harmonogramu drogi prowadzącej do członkostwa w NATO. Słowa te padły po spotkaniu z przedstawicielem niemieckiej opozycji Friedrichem Merzem.
- Mówię szczerze, możemy pracować nad propozycją Emmanuela Macrona. Zaproponował on, że wojska innego kraju mogłyby być obecne na terenie Ukrainy, by zagwarantować bezpieczeństwo w czasie, Gdy Ukraina nie będzie w NATO - powiedział Zełenski.
Ukraiński przywódca na przypomnieniu propozycji Macrona nie poprzestał. Zapowiedział też, że planuje zadzwonić do prezydenta USA Joe Bidena i pomówić z nim o zaproszeniu Ukrainy do NATO. - Trudno rozmawiać o tym z Trumpem, bo nie ma go jeszcze w Białym Domu i nie ma do tego uprawnień - tłumaczył Wołodymyr Zełenski.
Wojna w Ukrainie. Zachodnie wojska zostaną zaangażowane?
Z ostatnich medialnych doniesień wynika, że opcję ewentualnego rozmieszczenia sił pokojowych w Ukrainie rozważać ma nie tylko Francja, ale i Wielka Brytania. Możliwości takiej nie wkluczają także w Niemczech, o czym ostatnio mówiła szefowa tamtejszego resortu dyplomacji Annalena Baerbock.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj raport Ukraina-Rosja
Niedawno o sytuacji w Ukrainie mówiła też Nowa szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej Kaja Kallas. Przekonywała, że rozmowy na temat obecności mundurowych z państw unijnych na terenie Ukrainy są otwarte. Szefowa dyplomacji UE podkreśliła, że taką swoją dostępność sygnalizował między innymi Paryż i inne stolice krajów bałtyckich.
Źródła: Interia, The Kyiv Independent
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!