Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Prezydent Duda: Polska za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w UE
"Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej" - napisał na Twitterze prezydent Polski Andrzej Duda. Jak dodał, "Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę. To się Ukrainie należy". W sobotę rano o jak najszybsze przyjęcie swojego kraju do Unii apelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W Warszawie po południu miała miejsce kolejna narada w BBN, która dotyczyła m.in. zabezpieczenia sytuacji na granicy z Ukrainą.
"Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę. To się Ukrainie należy" - napisał prezydent na Twitterze.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ostatnim czasie wielokrotnie wyrażał przekonanie, że naród ukraiński zasłużył sobie na członkostwo w Unii Europejskiej oraz że taka decyzja byłaby bardzo ważnym elementem wsparcia wobec rosyjskiej agresji.
Wojna na Ukrainie. Narada w BBN
W sobotę w BBN odbyła się kolejna narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi i służbami.
- Dzisiaj, jak zwykle, od momentu ataku Rosji na Ukrainę omówiona została generalnie jej sytuacja i kwestie związane z koordynacją działań władz państwowych, zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i zabezpieczeniu sytuacji na granicy z Ukrainą i działań, które władze państwowe będą w związku z tym podejmowały - przekazał szef BBN Paweł Soloch.
Wojna na Ukrainie. Co z wykluczeniem Rosji z systemu SWIFT?
Szef BBN pytany był m.in. o rozmowy polskiego prezydenta z jego ukraińskimi odpowiednikiem. Soloch podkreślił, że przekaz wynikający z tych rozmów jest "niezwykle dramatyczny, bo sytuacja jest dramatyczna". - Pan prezydent Zełenski pozostaje na terenie Kijowa, chce bronić stolicy do końca. Bardzo wstrząsające, ale z drugiej strony bardzo godne podziwu zachowanie prezydenta Ukrainy. Nasz prezydent pozostaje z nim w stałym kontakcie telefonicznym - mówił szef BBN.
Pytany o odcięcie Rosji od sytemu SWIFT, Soloch podkreślił, że opowiada się za tym zarówno prezydent, jak i rząd. - Zobaczymy, jakie będą rezultaty wizyty premiera w Berlinie - powiedział.
Soloch dodał, że "stosownie do rozwoju wydarzeń" należy spodziewać się kolejnych narad w BBN - prawdopodobnie będą odbywać się one codziennie.