Koniec amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy? Konsekwencje mogą być bolesne
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa możliwość wstrzymania wszystkich obecnych dostaw pomocy wojskowej do Ukrainy - donosi "The Washington Post". Z kolei według "The New York Times" Biały Dom może zakończyć dalsze także pośrednie wsparcie dla Kijowa, jak choćby wymianę informacji wywiadowczych czy szkolenia wojskowe. Oba dzienniki powołują się na słowa przedstawicieli administracji Trumpa.

Według "The Washington Post" wstrzymanie wszystkich bieżących dostaw pomocy wojskowej do Ukrainy może stanowić odpowiedź na piątkowe wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego w Gabinecie Owalnym.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj nasz raport specjalny!
Podczas spotkania przywódców Ukrainy i USA doszło wówczas do bezprecedensowej kłótni. Republikanin zarzucił swojemu ukraińskiemu gościowi "igranie z III wojną światową" i wytknął mu rzekomy "brak wdzięczności" za amerykańską pomoc wojskową.
Kłótnia w Białym Domu. Co z amerykańską pomocą dla Ukrainy?
Jeśli administracja Trumpa podejmie takie kroki, do Ukrainy nie trafią radary, pojazdy, amunicja i pociski o wartości miliardów dolarów. Sprzęt ten czeka obecnie na wysyłkę do Ukrainy za pośrednictwem prezydenckiego mechanizmu redukcji zbrojeń - powiedział amerykański urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.
Jak podkreśla dziennik, rozważania dotyczące wstrzymania dostaw broni dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy, "podkreślają gwałtowne pogorszenie stosunków między byłymi sojusznikami". Źródło gazety odrzuciło interpretację, jakoby konfrontacja Trumpa i wiceprezydneta USA J.D. Vance'a z Zełenskim była celowa.
Wojna w Ukrainie. Media ujawniają plany administracji Trumpa
Po piątkowym sporze w Gabinecie Owalnym republikanin może zdecydować o zakończeniu nawet pośredniego wsparcia udzielanego Ukrainie przez USA - wskazuje natomiast "The New York Times", powołując się na słowa anonimowego amerykańskiego urzędnika.
Chodzi tu o inne rodzaje finansowania wojskowego, wymianę informacji wywiadowczych, szkolenie ukraińskich wojskowych i pilotów oraz rozmieszczenie międzynarodowego centrum kontroli pomocy w amerykańskiej bazie wojskowej w Niemczech.
Z danych Instytutu Badawczego w Kilonii wynika, że państwa europejskie przeznaczyły do tej pory 138 mld dol. na wsparcie działań wojennych Ukrainy, podczas gdy USA przekazały 119 mld dol. na pomoc wojskową i humanitarną.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!