Bitwa o Sołedar w Minecrafcie. Rosyjska propaganda poluje na młodych

Aneta Wasilewska

Oprac.: Aneta Wasilewska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
240
Udostępnij

Rosja wykorzystuje gry wideo, takie jak Minecraft i World of Tanks do szerzenia rządowej propagandy. Dzięki takiemu rozwiązaniu propagandowy przekaz trafia do kolejnych odbiorców, szczególnie młodych - podaje w niedzielę amerykański "The New York Times". - To kolejny element tej nieustannej propagandy. W każdym medium, za pomocą którego mogą do ciebie dotrzeć, dotrą do ciebie - mówił Joseph Brown, adiunkt na Thompson Rivers University w Kolumbii Brytyjskiej, badacz rosyjskich gier.

Rosyjska propaganda szerzy swoją narrację w grach komputerowych
Rosyjska propaganda szerzy swoją narrację w grach komputerowychALEXANDER NEMENOV, YouTube/Тосик - майнкрафт українськоюPUSTE

Gazeta odnotowała, że w Minecrafcie, wciągającej grze należącej do Microsoftu, rosyjscy gracze odtworzyli bitwę o Sołedar, miasto w Ukrainie, które siły rosyjskie zdobyły w styczniu, publikując film z gry w najpopularniejszej sieci społecznościowej w swoim kraju, VKontakte. W World of Tanks, wieloosobowej grze wojennej, odtworzono paradę czołgów Związku Radzieckiego w Moskwie w 1945 roku. Samouczek dla użytkowników Minecraft doradza, jak zbudować maszt z rosyjską flagą, prezentuje ją nad nielegalnie zaanektowanym ukraińskim Ługańskiem i głosi "Chwała Rosji".

Rosyjska propaganda w grach komputerowych: Oczerniają Ukraińców, chwalą Putina

W tym wirtualnym świecie - napisał dziennik - gracze przyjęli literę Z, symbol rosyjskich wojsk, które dokonały inwazji w zeszłym roku; przyjęli fałszywe rosyjskie roszczenia terytorialne na Krymie i w innych rejonach, za Putinem oczerniają Ukraińców jako nazistów i obwiniają o wojnę Zachód.

- Świat gier jest platformą, która może wpływać na opinię publiczną, i docierać do odbiorców, zwłaszcza młodych grup - powiedziała dziennikarzom Tanya Bekker, badaczka z ActiveFence, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, która zidentyfikowała kilka przykładów rosyjskiej propagandy w Minecraft.

Sięgnięcie przez Kreml do gier wideo pokazuje, jak wytrwale rząd oskarżonego o zbrodnie wojenne Putina wykorzystuje zachodnie media społecznościowe i produkty konsumenckie. Putin - zauważyła gazeta - wypowiadał się publicznie o branży gier jako narzędziu wpajania wartości i sugerował, że gry "powinny znajdować się na przecięciu sztuki i edukacji".

"W każdym medium, za pomocą którego mogą do ciebie dotrzeć, dotrą do ciebie"

Badacze Molfar, ukraińskiej firmy konsultingowej analizującej zagrożenia internetowe zidentyfikowali kilkanaście przypadków prokremlowskiej propagandy w grach Minecraft, Roblox, World of Tanks, World of Warships, Fly Corp, Armored Warfare i War Thunder. Prawie wszystkie z nich wychwalały zwycięstwo Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami, motyw wykorzystywany przez Putina i jego doradców do budowania poparcia dla dzisiejszej wojny. Niektóre z nich miały wyraźne powiązania z partiami politycznymi lub agencjami rządowymi.

Joseph Brown, adiunkt na Thompson Rivers University w Kolumbii Brytyjskiej, spędził pięć lat, ucząc o tworzeniu gier wideo w Rosji i powiedział, że widział na własne oczy zaangażowanie tego kraju w propagandę poprzez gry wideo i inne formy mediów.

- Muszą ponownie zaangażować wszystkich w wojnę - powiedział dr Brown. - To kolejny element tej nieustannej propagandy. W każdym medium, za pomocą którego mogą do ciebie dotrzeć, dotrą do ciebie - dodał.

Więcej informacji związanych z wojną w Ukrainie można znaleźć w specjalnym raporcie [TUTAJ]

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Przydacz w "Gościu Wydarzeń" o terminie wyborów: Prezydent ogłosi decyzję w ciągu dwóch tygodniPolsat NewsPolsat News
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
127
Super
relevant
33
Hahaha
haha
34
Szok
shock
14
Smutny
sad
13
Zły
angry
19
Lubię to
like
Hahaha
haha
240
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na