Reklama

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL)

Władysław Kosiniak-Kamysz - prezes PSL /Przemysław Piątkowski /PAP
Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) to polska partia polityczna, która została utworzona 5 maja 1990 roku jako połączenie partii PSL ”Odrodzenie” (kontynuacji utworzonego pod koniec lat 40. XX wieku Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego) i wilanowskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

PSL skupia przede wszystkim elektorat o poglądach chrześcijańsko-demokratycznych i centrowych. Ideowy charakter ugrupowania opiera się na postulatach agraryzmu i neoagraryzmu. W kwestiach gospodarczych partia przyjmuje poglądy solidarystyczne. Ponadto, Polskie Stronnictwo Ludowe skupia się także wzmocnieniu władzy samorządowej w regionach oraz polityce prorodzinnej.

Polskie Stronnictwo Ludowe przez lata tworzyło koalicje rządowe m.in. Sojuszem Lewicy Demokratycznej (SLD) w latach 1993–1997, a w latach 2007–2015 z Platformą Obywatelską (PO). W 2019 roku PSL przystąpiło do Koalicji Europejskiej z PO, Nowoczesną, SLD i Zielonymi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Pod koniec 2020 roku PSL zakończyło współpracę z partią Kukiz’15.

Pierwszym przewodniczącym Polskiego Stronnictwa Ludowego był Roman Bartoszcze. Po nim funkcję tę sprawowali: Waldemar Pawlak, Jarosław Kalinowski, Janusz Wojciechowski, Janusz Piechociński, a aktualnie prezesem ugrupowania jest Władysław Kosiniak-Kamysz

Temat Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo