Polskie Stronnictwo Ludowe - poglądy
PSL skupia przede wszystkim elektorat o poglądach chrześcijańsko-demokratycznych i centrowych. Ideowy charakter ugrupowania opiera się na postulatach agraryzmu i neoagraryzmu. W kwestiach gospodarczych partia przyjmuje poglądy solidarystyczne. Ponadto, Polskie Stronnictwo Ludowe skupia się także wzmocnieniu władzy samorządowej w regionach oraz polityce prorodzinnej.
Polskie Stronnictwo Ludowe - koalicje
Szymon Hołownia, przewodniczący partii Polska 2050 razem z liderem Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem 23 kwietnia 2023 roku podpisali umowę koalicyjną, którą nazwano Trzecia Droga. Na jej mocy liderzy obu partii zdecydowali o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych, które zaplanowano na 15 października 2023 roku.
Polskie Stronnictwo Ludowe - przewodniczący
Pierwszym przewodniczącym Polskiego Stronnictwa Ludowego był
Roman Bartoszcze. Po nim funkcję tę sprawowali:
Waldemar Pawlak,
Jarosław Kalinowski,
Janusz Wojciechowski,
Janusz Piechociński, a aktualnie prezesem ugrupowania jest
Władysław Kosiniak-Kamysz. Polskie Stronnictwo Ludowe - wybory parlamentarne 2023
W wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku partia koalicyjna PSL-Polska 2050 (Trzecia Droga) uzyskała wynik 14,40 proc., co przekłada się na 65 mandatów w Sejmie (33 -mandaty Polska 2050, 32 mandaty PSL)
Obecny przewodniczący partii Władysław Kosiniak-Kamysz w rządzie Donalda Tuska został wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem obrony narodowej. Krzysztof Hetman objął tekę ministra rozwoju i technologii, Dariusz Klimczak został powołany na urząd ministra infrastruktury. Czesław Siekierski objął urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi.