Reklama

Czesław Siekierski

Środa, 13 grudnia 2023 (10:24)AktualizacjaŚroda, 13 grudnia 2023 (10:43)

Czesław Siekierski to doktor nauk ekonomicznych, polityk, poseł na Sejm III, IV, IX i X kadencji, a także deputowany do Parlamentu Europejskiego V, VI, VII i VIII kadencji. W grudniu 2023 roku został ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie premiera Donalda Tuska.

Czesław Siekierski podczas zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska 13 grudnia 2023 r.
Czesław Siekierski podczas zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska 13 grudnia 2023 r./Jacek Dominski//Reporter

Czesław Siekierski

Czesław Siekierski - wykształcenie

Czesław Siekierski to absolwent Wydziału Rolniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie - w 1976 roku uzyskał na tej uczelni tytuł magistra inżyniera.

W 1986 roku w tej samej uczelni uzyskał stopień doktora w zakresie ekonomii. Jego specjalnością jest ekonomika i organizacja gospodarstw.

Czesław Siekierski - kariera zawodowa

Czesław Siekierski swoją pracę zawodową rozpoczął w Związku Młodzieży Wiejskiej w latach 1971-1977, a następnie w latach 80. XX w. kierował wydziałem organizacyjnym Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Później Czesław Siekierski objął kierowniczą funkcję w Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA), którą pełnił od 1994 do 1998 roku.

Czesław Siekierski - działalność polityczna

Czesław Siekierski w latach 1997-2004 reprezentował PolskieStronnictwo Ludowe w Sejmie III i IV kadencji.

W 2019 r. w wyborach parlamentarnych uzyskał z ramienia PSL mandat do Sejmu IX kadencji.

W latach 2001-2003 Czesław Siekierski pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. zdobył mandat posła na Sejm X kadencji, startując z listy koalicji Trzecia Droga. Uzyskał 21 916 głosów poparcia.

13 grudnia 2023 r. został zaprzysiężony na ministra rolnictwa i rozwoju wsi w trzecim rządzie premiera Donalda Tuska

Czesław Siekierski - kariera międzynarodowa

Czesław Siekierski reprezentował Polskę jako obserwator w Parlamencie Europejskim w latach 2003-2004, a następnie - po wejściu Polski do Unii Europejskiej - jako deputowany V kadencji (od maja do lipca 2004).

W 2004 roku został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego VI kadencji, gdzie działał w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Rybołówstwa.

W VII kadencji Parlamentu Europejskiego (2009-2014) Czesław Siekierski był członkiem frakcji chadeckiej i wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W VIII kadencji Europarlamentu (2014-2019) objął stanowisko przewodniczącego tej komisji.

W wyborach europejskich w 2019 roku Czesław Siekierski nie uzyskał mandatu.

Czesław Siekierski - odznaczenia

Czesław Siekierski został w 1997 roku odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi na rzecz rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej".

Czesław Siekierski - ciekawostki

Czesław Siekierski - jak napisała Interia - pobiera trzy świadczenia emerytalne: dwa z Parlamentu Europejskiego oraz jedno z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sumie miesięcznie otrzymuje ponad 32tys. zł.

W zestawieniu najbardziej majętnych polityków-emerytów wPolsce wyprzedza m.in. Donalda Tuska.

Czesław Siekierski - życie prywatne

Czesław Siekierski urodził się w Pieczonogach w gminie Oleśnica, w powiecie staszowskim, w województwie świętokrzyskim.. 

Jest żonaty, ma córkę oraz troje wnucząt.

Czesław Siekierski - Wiadomości

Piątek, 26 kwietnia 2024 (13:31)
Donald Tusk zamieszał w platformianym kotle i zbudował listy do Parlamentu Europejskiego "pod siebie". Jego decyzje sprawiły, że wewnątrz PO znów zrobiło się gorąco. Są tu politycy niezadowoleni,...

Czesław Siekierski - Wideo