Silne trzęsienie ziemi w Chorwacji

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

We wtorek w chorwackim mieście Petrinja doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,3, w wyniku którego zginęło siedem osób, w tym 13-letnia dziewczynka. - Miasto jest zniszczone, to katastrofa. Potrzebujemy pomocy - oświadczył burmistrz Darinko Dumbović.

Zniszczone miasto Petrinja
Zniszczone miasto PetrinjaDenis LOVROVICAFP

Ognisko wstrząsów znalazło się niedaleko stolicy Chorwacji, Zagrzebia, na głębokości 10 km - wynika z danych niemieckiego ośrodka geologicznego GFZ.

Publikowane w mediach społecznościowych materiały wideo z Petrinji pokazują znaczne zniszczenia, w tym zawalone dachy budynków, zniszczone samochody, przerażonych i zrozpaczonych ludzi. Według lokalnych władz zniszczona jest duża część centrum miasta. Filmy pokazują m.in. ratowników wyciągających spod gruzów okaleczonych, ale żywych ludzi.

"To jest jak Hiroszima"

- To jest jak Hiroszima, nie ma połowy miasta - powiedział burmistrz miasta Petrinja Darinko Dumbović dziennikowi "24sata". - Miasto jest zniszczone, nie można w nim mieszkać. Katastrofa, matki płaczą za swoimi dziećmi, nie wiemy, co się dzieje w przedszkolach. Potrzebujemy pomocy, potrzebujemy pogotowia ratunkowego - apelował.

Trzęsienie ziemi w Chorwacji

- Miasto jest zniszczone, to katastrofa. Potrzebujemy pomocy - oświadczył burmistrz chorwackiego miasta Petrinja Darinko Dumbović, gdzie doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,3. Co najmniej siedem osób zginęło - podają chorwackie media, powołując się na lokalne władze. 26 osób jest rannych, w tym sześć ciężko.

- Spadła na nią część domu, ratowałem ją, żyła jeszcze prawie 40 minut - mówił o zmarłej 13-latce jeden z mieszkańców miasta. - Znałem ją, ktoś powinien odpowiedzieć za tę śmierć. Karetka pogotowia przyjechała po 40 minutach, było już za późno. Ta dziewczyna pięć dni temu skończyła 13 lat - relacjonował.EPAPAP
Według chorwackiej prasy wstrząs wystąpił w odległości 3 km od liczącego ponad 15 tys. mieszkańców miasta Petrinja, 47 km na południe od Zagrzebia. Na miejscu pojawili się przywódcy Chorwacji: prezydent - Zoran Milanović i premier - Andrej Plenković. Źródło tekstu: PAPEPA/CROATIAN RED CROSSPAP
Na liście zabitych jest też starszy mężczyzna, który zginął w okolicach Gliny - podają chorwackie media. - Pod gruzami znaleźliśmy jeszcze jedno ciało. Z powodu siły uderzenia nie byliśmy w stanie ustalić tożsamości tej ofiary - tłumaczył burmistrz Gliny Stjepan Kostanjević. - Obawiam się najgorszego - że znajdziemy więcej ofiar. Wszyscy jesteśmy na miejscu i czynimy nadludzkie wysiłki. To jest katastrofa - mówił.EPA/CROATIAN RED CROSSPAP
Pierwszą ofiarą śmiertelną kataklizmu była 13-latka. Po kilkudziesięciu minutach pojawiły się doniesienia o kolejnych ofiarach - najpierw o 20-letnim mężczyźnie. - Chłopak wrócił z pracy, siedział w kuchni i został zgnieciony przez walący się dom. Pół roku temu wziął pożyczkę na budowę tego domu. Był w nim sam - mówiła miejscowej prasie wiceburmistrz Gliny Branka Baksić Mitić. Dodała, że w tej samej miejscowości zginęli jeszcze ojciec i syn.ANTONIO BATPAP
- To jest jak Hiroszima, nie ma połowy miasta. W jednej sekundzie miasto zaczęło się walić, zniknęło - mówił Dumbović w wypowiedzi dla dziennika "24sata". - Stoję przed martwą dziewczyną, która nie przeżyła trzęsienia, czekamy na pomoc - dodał.AFP
- Miasto jest zniszczone, nie można w nim mieszkać. Katastrofa, matki płaczą za swoimi dziećmi, nie wiemy, co się dzieje w przedszkolach. Potrzebujemy pomocy, potrzebujemy pogotowia ratunkowego - apelował.AFP

Wśród ofiar 13-latka, wielu rannych

W wyniku trzęsienia ziemi w Petrinij zginęło co najmniej siedem osób. Pierwszą ofiarą, o której poinformowano, była 13-letnia dziewczynka. - Spadła na nią część domu, ratowałem ją, żyła jeszcze prawie 40 minut - mówił o zmarłej dziewczynie jeden z mieszkańców miasta. - Znałem ją, ktoś powinien odpowiedzieć za tę śmierć. Karetka pogotowia przyjechała po 40 minutach, było już za późno. Ta dziewczyna pięć dni temu skończyła 13 lat - dodał.

Po kilkudziesięciu minutach pojawiły się doniesienia o kolejnych ofiarach. Lokalne władze obawiają się, że będzie ich więcej. Służby wciąż przeszukują gruzy, a wiele osób trafiło do szpitali z poważnymi urazami.

- Są złamania, wstrząsy mózgu, niektóre osoby musiały być operowane - poinformował Tomislav Fabijanic, szef pogotowia ratunkowego w Sisaku niedaleko Petrinji.

UE obiecuje wsparcie

Do trzęsienia ziemi w Chorwacji odniósł się na Twitterze Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. "Nasze myśli kierujemy w stronę osób, które ucierpiały i ratowników pracujących na pierwszej linii" - napisał Michel, zapowiadając przy tym pełne wsparcie i pomoc Unii Europejskiej dla Chorwacji.

Pomoc obiecali także premier i prezydent Słowenii - Janez Jansza i Borut Pahor. W ich kraju w związku z trzęsieniem zapobiegawczo wstrzymano prace elektrowni atomowej w Krszku.

Na miejscu jest wojsko

Premier Chorwacji Andrej Plenković poinformował na Twitterze, że w kraju zmobilizowano wszystkie siły. Podkreślił przy tym, że najważniejsze jest teraz ratowanie ludzkiego życia.

- Mamy informacje, że jedna dziewczyna zginęła. Na razie nie mamy innych informacji o ewentualnych ofiarach. Na miejscu jest już wojsko, na szczęście w Petrinji są koszary. Jest coraz więcej karetek pogotowia, ze Splitu przyjadą dodatkowe oddziały policji - powiedział Plenković.

- Wojsko jest tutaj, żeby pomóc - poinformował premier. - Będziemy musieli ewakuować niektóre osoby z Petrinji, ponieważ przebywanie tutaj jest niebezpieczne - podkreślił. Zapowiedział też, że miasto zostanie odbudowane, jednak na razie dla mieszkańców trzeba znaleźć inne zakwaterowanie. 

"Jedno życie to już dużo"

- Stracone jest życie jednego dziecka. W zeszłym roku silne trzęsienie ziemi miało miejsce w Durres w Albanii, mam nadzieję, że tu nie będzie tak wielu zabitych. Ale jedno życie to już dużo - skomentował poruszony tragedią prezydent Chorwacji Zoran Milanović, który podobnie jak premier, zjawił się w Petrinji.

Jak informuje Reuters, wśród budynków, jakie uległy zniszczeniu, jest przedszkole. Nie było w nim jednak w tym czasie dzieci. Trudna sytuacja panuje w domach starców.  W Zagrzebiu z powodu wstrząsów ewakuowano pacjentów i personel szpitala Ducha Świętego.

Nadawała na żywo, gdy zatrzęsła się ziemia

Moment, w którym zatrzęsła się ziemia, uchwyciły w trakcie nadawania na żywo kamery stacji telewizyjnej N1.

Jedno z najsilniejszych trzęsień w historii kraju

Wtorkowy wstrząs jest prawdopodobnie jednym z najsilniejszych w historii kraju. W 1880 roku Zagrzeb nawiedziło trzęsienie o podobnej magnitudzie, nazwane "wielkim wstrząsem".

Przypomnijmy, że trzęsienie ziemi wystąpiło w Chorwacji również dzień wcześniej, w poniedziałek. Wówczas miało magnitudę 5,2.

Wstrząsy odczuwalne we Włoszech i na Słowacji

Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także daleko poza jej granicami. O chwianiu się budynków donosili m.in. mieszkańcy Budapesztu i Wiednia.

Według danych USGS wstrząsy były odczuwalne na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch. W związku z wydarzeniem profilaktycznie wstrzymano prace elektrowni atomowej w Krszku na południowym wschodzie Słowenii.

Trzęsienie było mocno odczuwalne także w wielu rejonach Włoch - w Trieście, Rawennie, ale również w miasteczkach w Abruzji. Jeszcze bardziej na południe, w Neapolu, ziemia zadrżała w kilku dzielnicach. Mieszkańcy mówią, że w ich domach długo kołysały się lampy.

W regionie Wenecja Euganejska na północy straż pożarna otrzymała wiele sygnałów od mieszkańców o wstrząsie. Przedstawiciele lokalnej Obrony Cywilnej wyrazili natychmiast gotowość wyjazdu do Chorwacji, by nieść tam pomoc. Ani w tym regionie, ani we Friuli-Wenecji Julijskiej nie stwierdzono żadnych szkód.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na