Wielkanoc 2025. Co poprzedziło zmartwychwstanie? Ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa
Zmartwychwstanie Jezusa stanowi najważniejszą tajemnicę wiary dla chrześcijan na całym świecie. Było ono poprzedzone męczeńską śmiercią, podczas której Jezus dał świadectwo pokory, wiary i oddania dla człowieka. Jak wyglądały ostatnie dni Jezusa, zanim oddał swoje życie?

Ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa to intensywny czas wypełniania Jego misji. Z każdym dniem Jezus Chrystus świadomie zbliżał się do swojej męki i śmierci, która na zawsze miała odmienić historię człowieka.
Wielkanoc 2025. Wjazd Jezusa do Jerozolimy
Pierwszym z kluczowych wydarzeń ostatnich dni Jezusa było triumfalne przybycie do Jerozolimy. Tłumy wiwatujące na Jego cześć wykrzykiwały słowa, które - w sparafrazowanej wersji - stanowią dziś treść wielu pieśni religijnych: "Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!" (Ps 117, 26).
Choć Jezus mógł skorzystać z godności królewskich i na środek transportu wybrać wystawnego konia, postanowił wjechać do Jerozolimy na ośle, pokazując tym samym swoją pokorę i skromność.
Po wjeździe do Jerozolimy udał się do świątyni, gdzie zobaczył kupców i handlarzy. Wypędził ich i powywracał stoliki, pokazując niezadowolenie z handlu w miejscu modlitwy.
Wielkanoc 2025. Ostatnia Wieczerza
Kolejne dni życia Jezusa to intensywny czas nauczania. Z tego okresu pochodzi wiele przypowieści, które czytane są podczas Eucharystii.
To także czas intensywnych rozmów z uczniami o nadchodzącej męce i zmartwychwstaniu. Spędzali oni wspólny czas na modlitwach i naukach. Ostatnia Wieczerza i modlitwa w Wieczerniku Wspomnienie Ostatniej Wieczerzy obchodzona jest w Wielki Czwartek.
To właśnie podczas uroczystej uczty paschalnej Jezus ustanowił Sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa, a także po raz kolejny przepowiedział nadchodzące wydarzenia. Także podczas Ostatniej Wieczerzy dokonał obrzędu obmycia stóp swoim apostołom, co znów dało świadectwo Jego pokory, skromności i oddania drugiemu człowiekowi.
Po wieczerzy Jezus udał się do Ogrodu Getsemani, aby modlić się przed nadchodzącą męką. Właśnie wtedy Jezus stanął w obliczu nieuniknionego cierpienia.
Zdrada Judasza
Wtedy jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać. (Mt 26, 14-16).
Sposobność ta nadarzyła się w trakcie modlitwy Jezusa w Ogrójcu.
Judasz podszedł do Niego i pocałował Go. Nie był to jednak znak miłości i oddania, a zdradliwy gest, który umożliwić miał innym rozpoznanie Jezusa i pojmanie Go. Jezus zaprowadzony został do arcykapłana Kajfasza, gdzie odbył się proces.
Wielkanoc 2025. Skazanie i śmierć Jezusa
Po przesłuchaniu Jezus został skazany na śmierć męczeńską za bluźnierstwo, nazywanie siebie Synem Bożym i Królem Żydowskim. Decyzja przekazana została do Piłata, który początkowo nie chciał karać Jezusa, jednak pod naciskiem tłumu wyraził zgodę na Jego śmierć.
Skazał Jezusa, symbolicznie umywając ręce i podkreślając, że nie chce ponosić winy za Jego śmierć. Ostatnie momenty ziemskiego życia Jezusa nieodłącznie związane są z cierpieniem, bólem i męką.
Koronowanie, droga krzyżowa, ukrzyżowanie, bluźnierstwa - te zachowania towarzyszyły Jezusowi w ostatnich chwilach Jego życia.
Dzisiaj ostatnie momenty Jezusa upamiętniane są w Wielkim Tygodniu, szczególnie w czasie Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek. To czas pełen modlitw, skupienia i próby zrozumienia istoty ofiary, jaką Jezus poniósł za nas na krzyżu.
Zobacz również:
- Lany poniedziałek. Co to za święto? Czy trzeba iść do kościoła?
- Wielkanoc 2025. Kto pierwszy spotkał Jezusa po zmartwychwstaniu?
- W Wielki Piątek katolicy odtwarzają ostatnie słowa Jezusa. Co oznacza każde z nich?
- Czy katolik ma obowiązek uczestniczenia w rezurekcji? Zasady są jasne
- Wielka Sobota. Święcenie pokarmów jest obowiązkowe? Stanowisko Kościoła jest jasne
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!