Święto wszystkich kapłanów. Każdego roku wypada w inny dzień
Wielki Czwartek ma szczególne miejsce w kalendarzu liturgicznym Kościoła. To dzień, w którym Jezus Chrystus ustanowił sakramenty eucharystii i kapłaństwa. Z tego powodu jest to również święto katolickich kapłanów.

Podczas Ostatniej Wieczerzy, która miała miejsce w Wieczerniku, Jezus, łamiąc chleb powiedział do swoich uczniów: "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje" (Mt 26,26).
Następnie podał Apostołom kielich wypełniony winem ze słowami: "Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów" (Mt 26,27-28).
Tymi słowami ustanowiony został sakrament eucharystii, a tym samym nieodłącznie związany z nim sakrament kapłaństwa.
Wielkanoc 2025. Wielki Czwartek - dzień kapłanów
Na pamiątkę wydarzeń, jakie miały miejsce podczas Ostatniej Wieczerzy, w Wielki Czwartek wszyscy kapłani obchodzą swoje święto. Właśnie wtedy Kościół wspomina to, jak dużą rolę odgrywają oni w życiu wspólnoty. W tym roku Wielki Czwartek wypada 17 kwietnia.
Nie tylko sprawują sakramenty, ale także głoszą Słowo Boże i wskazują odpowiednie postawy chrześcijańskie. Rolą księży jest także pomoc wiernym w trudnych momentach oraz działanie na rzecz duchowego rozwoju wspólnoty. To, jak kapłan pełni swoją posługę może mieć wpływ na życie i rozwój duchowy parafian.
Poranna msza święta tego dnia sprawowana jest najczęściej w katedrach. Tzw. Msza Krzyżma to moment, w którym święci się oleje potrzebne do sprawowania sakramentów. W kościołach diecezjalnych odprawiana jest najczęściej tylko jedna, wieczorna, msza święta. To właśnie w jej trakcie w szczególny sposób modlimy się za księży i ich zasługi w życiu Kościoła i parafii.
Wielkanoc 2025. Tradycje Wielkiego Czwartku
Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus nie tylko ustanowił dwa sakramenty, ale również obmył nogi swoim uczniom. Jako że w tamtych czasach ludzie chodzili boso, umycie stóp przez gospodarza było gestem wielkiej gościnności i szacunku do swoich gości.
Swoim czynem Jezus nie tylko pokornie uniżył się przed apostołami, ale także dał im przykład do naśladowania. Gest ten zapoczątkował wielowiekową tradycję Kościoła Katolickiego.
Każdego roku w Wielki Czwartek podczas wieczornej Eucharystii księża obmywają nogi wiernym. To symbol miłości, gościnności i pokory, a przede wszystkim chęć naśladowania czynu Jezusa.
W wielu parafiach podczas mszy sprawowanych tego dnia, wierni w szczególny sposób modlą się za swoich duszpasterzy i ofiarują im kwiaty i drobne podarunki. To moment, kiedy wspólnota wyraża szacunek i wdzięczność za posługę swoich kapłanów i modli się o nowe powołania kapłańskie.
Szczególną modlitwą, którą można ofiarować w intencji kapłanów w Wielki Czwartek jest Litania do Chrystusa Kapłana i Żertwy.