Codzienna praca papieża. Jakie obowiązki ma głowa Kościoła?
Papież to autorytet Kościoła. Jego obowiązki to nie tylko udzielanie sakramentów i odprawianie mszy świętych, ale także dbanie o prawidłowe funkcjonowanie Kościoła na całym świecie. Co należy do jego codziennych zadań?

Dla duchowego przewodnika Kościoła podstawą dnia jest modlitwa. To czas, który pozwala na pogłębienie relacji z Bogiem, a także poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju Kościoła i jego przyszłości. Papież rozpoczyna dzień od modlitwy i refleksji nad Pismem Świętym.
Każdego dnia uczestniczy również w mszy świętej, a jeśli w danym dniu obchodzone są święta lub inne uroczystości - sam odprawia uroczystą Eucharystię. Integralną częścią jego funkcji jest także udzielanie błogosławieństw i sakramentów.
Służy to zjednoczeniu wspólnoty wiernych i umacnianiu ich wiary. Głowa Kościoła modli się w intencji wszystkich katolików i ich osobistych intencji, dlatego modlitwie poświęca każdą wolną chwilę w ciągu dnia.
Spotkania i audiencje
Niemal każdego dnia papież przyjmuje wiernych, biskupów i dyplomatów z całego świata. Podczas spotkań i osobistych audiencji spotyka się z przedstawicielami różnych religii i kultur. Spotkania te odbywają się w Watykanie, a podczas podróży apostolskich w różnych miejscach na całym świecie. W ich trakcie papież udziela rad, poszukuje sposobów na rozwiązywanie konfliktów, a kiedy jest potrzeba - modli się.
Do jego obowiązków należą także audiencje generalne ze wszystkimi wiernymi. Niemożliwe jest, aby papież przyjął osobiście każdego katolika, dlatego spotyka się z nimi grupowo, podczas audiencji. Audiencje kończy apostolskie błogosławieństwo udzielane przez papieża.
Administracja i przygotowywanie dokumentów
Sprawując kierownictwo nad instytucją Kościoła, papież ma obowiązek zarządzać wieloma aspektami administracyjnymi.
Choć posiada wielu pomocników i urzędników pracujących na stałe w Stolicy Apostolskiej, to do niego należy ostatnie zdanie w wielu kwestiach. Podejmuje on decyzje dotyczące m.in. dyplomacji kościelnej, zmian w strukturach diecezjalnych i nominacji biskupich.
Do codziennych obowiązków papieża należy także przygotowywanie dokumentów, listów i encyklik. Dbając o wartość merytoryczną treści, konsultuje się z on z ekspertami pracującymi w kurii.
Poprzez encykliki, adhortacje apostolskie oraz homilie papież kształtuje nauczanie Kościoła, odpowiadając na współczesne wyzwania moralne, społeczne i teologiczne. Ta praca ma ogromny wpływ na życie milionów wiernych, dlatego wymaga głębokiej refleksji nad problemami globalnymi i lokalnymi oraz rozeznania w potrzebach ludzi.
Głowa państwa
Nie można zapomnieć, że papież stoi także na czele Watykanu, czyli suwerennego państwa o ustroju monarchicznym, w którym władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą sprawuje głowa państwa. Papież reprezentuje Watykan na arenie międzynarodowej, spotyka się z głowami państw, organizacjami międzynarodowymi i liderami innych religii.
Jego działania mają na celu promowanie sprawiedliwości społecznej, dialogu ekumenicznego, pokoju i wzajemnego zrozumienia. To obszary kluczowe w przeciwdziałaniu ekstremizmowi religijnemu, nietolerancji i konfliktom zbrojnym.
Papież Franciszek - stan zdrowia
Przypomnijmy, że aktualnie papież Franciszek walczy ze złym stanem zdrowia. W niedzielę Watykan informował, że Franciszek jest w krytycznym stanie. Lekarze stwierdzili u głowy Watykanu anemię, konieczna była także transfuzja krwi. Papież przebywa w szpitalu od 14 lutego, kiedy to wykryto u niego zapalenie oskrzeli.
Od początku papieskiej choroby Watykan podkreślał w komunikatach, że Ojciec Święty częściowo kontynuuje swoje obowiązki. Ze względu na swój stan i pobyt w szpitalu, Franciszek musiał jednak odwołać niektóre aktywności zaplanowane na najbliższy okres.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!