Reklama

Rocznica śmierci św. Jana Bosko. Kim był patron młodzieży?

Dzisiaj obchodzimy rocznicę śmierci św. Jana Bosko. To jedno z najważniejszych świąt salezjańskich. Kim był mężczyzna, który opiekował się młodzieżą i zapewniał jej wsparcie?

Włoski kapłan Jan Bosko całe swoje życie poświęcił pomocy młodzieży i jej wychowaniu. Co warto wiedzieć o życiu jednego z największych świętych społeczników?

Lata młodości św. Jana Bosko

Jan Bosko urodził się w 1815 roku w Piemoncie. W wieku dwóch lat i pięciu miesięcy umarł mu ojciec. Jego i dwóch starszych braci wychowała matka. Nie pochodził z bogatego domu i już od najmłodszych lat był zmuszony do pracy i pomocy w gospodarstwie.

W wieku dziewięciu lat miał rzekomo proroczy sen, w którym Bóg objawił mu jego misję. W widzeniu miał zostać pomocnikiem Chrystusa.

Reklama

Jan Bosko miał doskonałą pamięć. Obserwując miejscowych kuglarzy i cyrkowców, zaczynał uczyć się ich sztuczek. W weekendy zabawiał swoich sąsiadów podpatrzonymi trikami, ale także modlitwą, śpiewem i kazaniem, które powtarzał po niedzielnej mszy.

Pierwszą Komunię Świętą przyjął w wieku 11 lat. Jako czternastolatek Jan Bosko rozpoczął naukę u kapłana-emeryta, który niedługo potem zmarł. Pozostawiony bez mentora, był zmuszony przerwać naukę.

Aby zdobyć wykształcenie, Jan Bosko musiał się samodzielnie utrzymywać. Uczęszczał do prywatnych szkół, mieszkał na stancji, musiał kupować podręczniki. Zarabiał jako korepetytor — udzielał lekcji swoim słabszym, ale zamożniejszym kolegom.

W czasach szkolnych założył "Towarzystwo wesołości". Miało ono zapewnić jego członkom rozrywkę oraz pogłębienie życia religijnego.

Jan Bosko kapłanem

Po ukończeniu nauki w szkole średniej Jan Bosko zastanawiał się nad wstąpieniem do zakonu franciszkanów. Zmienił swoją decyzję po tym, jak jego zmarły kolega Alojzy Comollo rzekomo ukazał mu się we śnie i powiedział, że został zbawiony. Jan po tym wydarzeniu zdecydował się na zostanie kapłanem. Swoją posługę rozpoczął 5 czerwca 1841 roku.

W swojej posłudze kapłańskiej Jan Bosko szczególną opieką objął młodzież, więźniów i osoby chore. Pomagał młodym chłopcom znajdować pracę, organizował wycieczki i zabawy. Do nich kierował odprawiane przez siebie msze święte i nabożeństwa.

Św. Jana Bosko i salezjanie

W 1844 roku rozpoczął pierwsze oratorium dla młodzieży na przedmieściach Turynu. W trakcie swojego życia pracował nad rozwojem instytucji. Było to miejsce do nauki i zabawy. W 1852 Jan zbudował dla swoich wychowanków kościół. Następnie zakłady pracy. W jego dziele pomagali mu św. Józef Cafasso oraz Małgorzata Occhiena, matka Boski.

Ksiądz Bosko oficjalnie założył Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego w 1855 roku. Pierwszym salezjaninem był Michał Rua, który później został następcą św. Jana. W 1872 Bosko założył także Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych. To ono odpowiadało za wysyłanie pierwszych misjonarzy do Ameryki.

31 stycznia - rocznica śmierci św. Jana Bosko

Jan Bosko zmarł 31 stycznia 1888 roku. W momencie jego śmierci zakon funkcjonował w 65 domach. Święty nie angażował się w sprawy polityczne. Był za to opiekunem młodzieży, która cierpiała przez ówczesne przemiany polityczne we Włoszech. Często byli to młodzi ludzie, którzy zamiast uczyć się i rozwijać byli zmuszeni do pracy po kilkanaście godzin dziennie w nieludzkich warunkach.

Ks. Jan Bosko odpowiada także za odnowienie kultu Maryi Wspomożycielki Wiernych.

W otworzonych przez siebie domach stosował system prewencyjny. To rodzaj systemu wychowawczego, który widzi wychowawcę jako przyjaciela, a nie nadzorcę. Święty sprzeciwiał się wymierzaniu kar cielesnych. Wierzył w wychowaniu opartym na rozumie, religii i miłości.

Ciało i relikwie świętego zostały złożone w Turynie. Kapłan został beatyfikowany 2 czerwca 1929. Kanonizował go w 1934 papieża Pius XI.

Zobacz także:

Kiedy najlepiej kupować kwiaty doniczkowe i na co zwracać uwagę w sklepie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rocznica śmierci | patron | św. Jan Bosko | salezjanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy