Reklama

Papież Franciszek: Należy przekraczać bariery ideologii

- Może to wydawać się utopią, ale my wolimy wierzyć, że jest to marzenie możliwe do zrealizowania - stwierdził papież Franciszek. Marzenie, o którym mówi papież, to "przekraczanie barier ideologii, murów egoizmu i interesów osobistych oraz narodowych".

Papież Franciszek oświadczył w sobotę, że obowiązkiem chrześcijan jest przekraczanie "murów egoizmów i interesów osobistych oraz narodowych". - Wszyscy możemy być braćmi - mówił przedstawicielom Fundacji Centesimus Annus. To tytuł społecznej encykliki św. Jana Pawła II z 1991 roku.

Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie uczestników konferencji fundacji, która odbyła się pod hasłem "Solidarność, współpraca i odpowiedzialność. Antidotum, by zwalczać niesprawiedliwość, nierówności i wykluczanie".

- Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do miłości bez granic i bez limitów. To znak i świadectwo tego, że można przekroczyć mury egoizmów i interesów osobistych oraz narodowych, władzy pieniądza, która często decyduje o sprawach narodów - powiedział papież.

Reklama

Następnie dodał, że należy przekraczać bariery "ideologii, które dzielą i wzmacniają nienawiść, każdą barierę historyczną i kulturową, i przede wszystkim obojętność".

- Może to wydawać się utopią, ale my wolimy wierzyć, że jest to marzenie możliwe do zrealizowania - podkreślił Franciszek.

Papież: Ekonomia na miarę godności człowieka

Papież przypomniał, że niepewność i tymczasowość, które naznaczają życie wielu osób i wspólnot, pogłębiły się z powodu "systemu ekonomicznego, odrzucającego życie w imię bożka pieniądza oraz podsycającego postawy chciwości wobec zasobów Ziemi i różne formy niesprawiedliwości".

Zdaniem papieża odpowiedzią nie może być tylko potępianie tych zjawisk, ale przede wszystkim aktywne krzewienie dobra.

Jak dodał, trzeba "przełożyć na praktykę nauczanie społeczne Kościoła" i krzewić ekonomię na miarę godności człowieka.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ​Papież Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy