Msza Krzyżma w Wielki Czwartek. Czym jest, czy trzeba iść do kościoła?
Wielki Czwartek to dzień pełen symboliki i głębokich treści liturgicznych. Msza Krzyżma, odprawiana rano w katedrach, jest jednym z najważniejszych momentów tego dnia. Jak przebiega? Czy zalicza się do Triduum Paschalnego?

- Msza Krzyżma odprawiana jest w Wielki Czwartek przed południem.
- Podczas uroczystości poświęcone zostają oleje święte używane w sakramentach.
- Msza Krzyżma nie należy do Triduum Paschalnego. Ma do niego charakter przygotowawczy
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. W tym dniu upamiętniamy ustanowienie przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentów eucharystii i kapłaństwa. Kościół rozpoczyna celebrację tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, przechodząc do najświętszego czasu w roku liturgicznym.
Jednak zanim rozpocznie się Triduum Paschalne (to rozpoczyna się wieczorem, mszą Wieczerzy Pańskiej), odprawiana jest uroczysta, poranna Msza Krzyżma.
Wielkanoc 2025. Czym jest Msza Krzyżma?
Msza Krzyżma to jedno z najważniejszych nabożeństw w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Odprawiana jest w Wielki Czwartek w godzinach porannych lub przedpołudniowych, najczęściej w katedrach.
Mszy Krzyżma przewodniczy biskup diecezjalny. Gromadzą się na niej kapłani z całej diecezji, by wspólnie ze swoim ordynariuszem sprawować liturgię.
Skąd Pochodzi Nazwa "Krzyżmo"?
Choć Krzyżmo może się bezpośrednio kojarzyć z krzyżem, to nie ma z nim wiele wspólnego. Słowo "krzyżmo" pochodzi od wyrazu "chrisma", które oznacza "namaszczenie" lub "olej poświęcony".
W tradycji chrześcijańskiej krzyżmo święte to mieszanina oliwy i balsamu, którego używa się do namaszczania przy udzielaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, ślubów wieczystych, konsekracji biskupów, czy przy konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżmem symbolizuje obecność i działanie Ducha Świętego.
Wielkanoc 2025. Na czym polega Msza Krzyżma?
Msza Krzyżma ma głęboki wymiar duchowy i sakramentalny. Podczas tej uroczystej liturgii następuje poświęcenie olejów świętych. Konsekruje się trzy rodzaje olejów:
- Olejek chorych - używany w sakramencie namaszczenia chorych,
- Olejek katechumenów - stosowany w trakcie przygotowania katechumenów do chrztu
- Krzyżmo święte - najważniejszy z olejów, używany przy bierzmowaniu, święceniach kapłańskich oraz konsekracji ołtarzy i kościołów.
Czy Msza Krzyżma należy do Triduum Paschalnego?
Choć Msza Krzyżma odprawiana jest w Wielki Czwartek, nie jest ona częścią Triduum Paschalnego.
Triduum Paschalne, czyli trzy najważniejsze dni w roku liturgicznym, rozpoczyna się dopiero wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy się nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.
Msza Krzyżma ma charakter przygotowawczy do Triduum Paschalnego, ale liturgicznie nie jest jego częścią.
Czy udział w Mszy Krzyżma jest obowiązkowy?
Msza Krzyżma to wyjątkowe nabożeństwo, w którym Kościół celebruje sakramentalną moc olejów oraz jedność duchowieństwa z biskupem. Dlatego jest to liturgia szczególnie ważna dla duchowieństwa.
Katolicy są zobowiązani do uczestniczenia w mszy świętej w święta nakazane, inaczej popełniają grzech ciężki. Święta nakazane to wszystkie niedziele w roku oraz kilka dodatkowych uroczystości.
Msza Krzyżma do nich nie należy, dlatego też katolicy nie są zobowiązani do uczestnictwa w niej. Jednak to ważny element przygotowań do najświętszych dni w roku liturgicznym, dlatego, jeśli tylko jest możliwość, warto wybrać się na taką mszę.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!