Reklama

Reklama

Kąpieliska w okolicy Krakowa: Gdzie się wybrać nad wodę? Godziny otwarcia, ceny biletów

Kąpieliska w okolicy Krakowa przynoszą mieszkańcom miasta i turystom ochłodę w czasie letnich upałów. W ostatnich latach ich liczba oraz jakość znacząco się poprawiły. Które krakowskie kąpieliska warto odwiedzić? Jak do nich dojechać i ile kosztuje wstęp?

Kąpieliska w Krakowie -  Zalew Bagry

Teren nad Zalewem Bagry został podzielony na kilka plaż. Znajdują się one w południowo-wschodniej części Krakowa, w Płaszowie. 

W tym roku sezon kąpielowy trwa tam od 24 czerwca do 31 sierpnia. Jak informuje miasto, woda jest zdatna do kąpieli, a ostatnie badanie próbek przez sanepid miało miejsce 23 czerwca, czyli dzień przed otwarciem sezonu. 

Kąpielisko Bagry po rewitalizacji zostało wyposażone w infrastrukturę wypoczynkową, pomost i molo, przebieralnie oraz toalety. Do dyspozycji mieszkańców jest plażą piaszczysta oraz trawiasta.

Reklama

Wstęp na kąpielisko Bagry jest darmowy, a o bezpieczeństwo na miejscu w godz. 10-18 dba ratownik. Na plaży obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Kąpieliska w Krakowie - Przylasek Rusiecki

Zbiornik wodny Przylasek Rusiecki znajduje się we wschodniej części Nowej Huty. W ubiegłym roku teren został zrewitalizowany - koszt tej inwestycji wyniósł 18,5 mln zł. 

Obecnie Przylasek Rusiecki jest jednym z chętniej odwiedzanych przez mieszkańców kąpieliskiem w Krakowie. Znajduje się tam kilka zbiorników wodnych (nie wszystkie są przystosowane do kąpieli), piaszczysta plaża oraz nowa promenada spacerowa o długości 400 m. 

Kąpielisko otwarte jest od 15 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. w godzinach 10.00-18.00. Plaża jest strzeżona, a wstęp bezpłatny. Woda została przebadana przez sanepid i oceniona jako zdatna do kąpieli.

W pobliżu znajduje się płatny parking. W tym roku na plażę można dojechać również kursującą do Przylasku Rusieckiego miejską linią rekreacyjną LR2

Popularne kąpieliska w okolicy Krakowa - Zalew Kryspinów 

W pobliżu Krakowa dostępne jest jeszcze jedno duże i bardzo popularne kąpielisko - Zalew Kryspinów. Znajduje się on w gminie Liszki, tuż przy zachodniej granicy administracyjnej Krakowa. Od centrum miasta dzieli go ok. 15 km. 

Kąpielisko Kryspinów jest duże, wyróżnia się również dobrą infrastrukturą - w okolicy znajduje się kilka parkingów (płatnych), jest również spora strefa gastronomiczna, place zabaw dla dzieci i możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

Wstęp nad Zalew Kryspinów w sezonie wakacyjnym jest płatny. Bilety normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł, natomiast rodzinny 30 zł. W godzinach 10.00- 18.00 plaża jest strzeżona. 

W wakacyjne weekendy do Kryspinowa można dojechać również komunikacją miejską. Kursuje tam przyspieszona linia aglomeracyjna 352. 

Zakrzówek. Nowe kąpielisko w Krakowie dopiero od przyszłego roku

W Krakowie powstaje również nowe kąpielisko w starym kamieniołomie na Zakrzówku. Aktualnie trwa jego rewitalizacja, a inwestycja wzbudza wiele kontrowersji, nie tylko ze względu na swój koszt, lecz także dużą ingerencję w naturalny krajobraz tego miejsca. Przeciwnicy nowej plaży w mieście uważają, że "dzikie" oblicze  Zakrzówka było znacznie bardziej atrakcyjne. 

Mimo że prace zostały już niemal ukończone, oddanie kąpieliska do użytku opóźnia się. Ostatnio władze miasta poinformowały, że będzie można z niego skorzystać dopiero w przyszłym roku. 

Czytaj również:

6 sposobów, jak przetrwać upał w mieście

Co nawadnia lepiej niż woda? Sprawdzone sposoby na upały

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy