Reklama

Reklama

Co robić w Krakowie w wakacje 2022: Lista darmowych atrakcji. Z których warto skorzystać?

Darmowe atrakcje w Krakowie to nie żart - w sezonie letnim w mieście ma miejsce wiele ciekawych inicjatyw, na które nie trzeba wydawać majątku. Coś dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci. Jak budżetowo zwiedzać stolicę Małopolski? Podpowiadamy.

Wciąż rosnąca inflacja skłoniła wiele osób do zmiany wakacyjnych planów. Jak podaje firma GfK dotyczy to aż 57 proc. Polaków. Część z nich zupełnie odwołała wyjazdy, inni jedynie je zmodyfikowali. 

Jednak lato w mieście również może być ciekawe. Kraków przygotował dla mieszkańców oraz turystów wiele atrakcji. Z części z nich można skorzystać całkowicie bezpłatnie.

Darmowe atrakcje w Krakowie - aktywność na świeżym powietrzu

W okresie letnim w mieście uruchomiono kilka cyklów, pozwalających na wspólne ćwiczenia.

Cykl "Ćwicz w zieleni" obejmuje m.in.:

Reklama

  • jogę dla biegaczy - zajęcia odbywają się w Parku Lotników Polskich w czwartek o godz. 17.30
  • jogę dla każdego - w poniedziałki o godz. 18.45 w Parku Lotników Polskich

Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza" oferuje natomiast Terapeutyczne Spacery po Lesie Wolskim, skierowanego do osób powyżej 50 roku życia. Najbliższy spacer odbędzie się 29 lipca.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zaprasza do udziału projekcie "Trenuj w Krakowie". W najbliższym czasie w ramach wydarzenia odbędzie się:

  • treningi nordic walking - 23 lipca o godz. 9.00 w Parku Lotników Polskich 
  • trening siłowy oraz wspólny bieg - 23 lipca o godz. 10.00 na Błoniach Krakowskich

Są to kolejne darmowe atrakcje w Krakowie, z których warto skorzystać z całą rodziną lub z grupą znajomych.

Kino plenerowe bez biletu

Czy w Krakowie można zobaczyć filmy kinowe za darmo? W te wakacje tak! Bezpłatne pokazy plenerowe odbywają się cyklicznie w Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki", w ogrodzie PURO Hotelu Kraków Kazimierz czy w MOCAK-u. 

Darowy wstęp do muzeów - kiedy i gdzie się wybrać?

Być może nie wszyscy wiedzą, że krakowskie muzea można zwiedzać za darmo, w określone dni tygodnia przez cały rok:

  • w poniedziałki bezpłatnie można zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu, Starą Synagogę na Kazimierzu, Wieżę Ratuszową i Muzeum Historyczne Fabryka Schindlera, 
  • we wtorki - Muzeum Narodowe, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy w Podziemia Rynku w Krakowie
  • w środy bezpłatne wejściówki oferuje Muzeum Nowej Huty
  • w czwartki za darmo można obejrzeć część wystaw MOCAK-u
  • w niedziele natomiast bezpłatnie można wejść do Muzeum w Sukiennicach, do Domu Matejki czy Muzeum Czartoryskich

Bezpłatnie można zwiedzić także Muzeum Bursztynu w Krakowie. Wstęp wolny obowiązuje we wszystkie dni tygodnia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Darmowe atrakcje dla dzieci w Krakowie 

Osoby, które chcą w ciekawy sposób zagospodarować dzieciom czas w Krakowie, mogą skorzystać z oferty Klubu Kuźnia, zlokalizowanego w Nowej Hucie na os. Złotego Wieku. Są tam organizowane cykliczne zajęcia twórcze dla dzieci powyżej 6 roku życia. najbliższe odbędą się w dniach 23 i 30 sierpnia. 

Warsztaty noszą nazwę "Poznajmy się w Kuźni" i są skierowane do dzieci polskich oraz ukraińskich.

31 sierpnia 2022 odbędzie się piknik na zakończenie lata "Zielone Mistrzejowice". Jedną z atrakcji będą ekowarsztaty.

29 lipca odbędzie się natomiast "Smoczy Piknik" w Parku Dąbie, a 19 sierpnia w Parku Lotników Polskich. Są one częścią tegorocznego wakacyjnego cyklu "Kraków cię zasmoczy". Z pewnością nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych oraz trochę starszych dzieci.

Bezpłatne kąpieliska w Krakowie

W sezonie letnim w mieście działają strzeżone kąpieliska, na które wstęp jest darmowy. Należą do nich Plaża Bagry (Płaszów) oraz Kąpielisko Przylasek Rusiecki (Nowa Huta). Kąpieliska otwarte są codziennie aż do końca sierpnia, w godzinach 10.00- 18.00.

Bagry i Przylasek Rusiecki przynoszą ochłodę w upalne dni i pozwalają na miłe spędzenie czasu. Każde z nich przeszło rewitalizację, posiada piaszczystą plażę, łagodne zejście do wody oraz pełną infrastrukturę. Na Plaży Bagry obowiązuje zakaz wprowadzania psów.

Woda jest regularnie badana przez sanepid. W każde wakacje krakowskie kąpieliska przyciągają tłumy mieszkańców. 

Wodny plac zabaw w Parku Jordana

Szukając ochłody i rozrywki, tym razem skierowanej do dzieci, warto wybrać się do zlokalizowanego przy Błoniach Parku im. H. Jordana. To duży, ogrodzony teren rekreacyjny, na którym znajdują się liczne place zabaw, boiska do gry z piłkę czy punkty gastronomiczne. Od zeszłego roku działa tam również wodny plac zabaw, z którego można skorzystać bez żadnych opłat.

Zwiedzanie krakowskich kopców

Ciekawym pomysłem na spędzenie lata w mieście jest również wycieczka na jeden z krakowskich kopców. Wstęp na Kopiec Piłsudskiego, Kraka oraz Kopiec Wandy jest bezpłatny.

Ze szczytu można podziwiać rozciągającą się wokół panoramę miasta, jest to również dobre miejsce na piknik. 

Bezpłatne koncerty wakacyjne w Krakowie

Miłośnicy muzyki klasycznej mogą wybrać się na Letnie Lekkie Koncerty Kooperatywy Pianistycznej, które w wakacyjne niedziele o godz. 17.00 odbywają się w Parku Decjusza. Wstęp jest bezpłatny, a w repertuarze m.in. utwory J.S. Bacha, P. Scharwenki czy M. Moszkowskiego. 

Spacery po Krakowie z przewodnikiem za symboliczną złotówkę

Miasto Kraków oraz Krakowskie Forum Kultury zapraszają natomiast na tematyczne spacery po Krakowie i okolicach, skierowane do dzieci oraz dorosłych. 

Spacery odbywają się od maja do października 2022 r. Zwiedzić z przewodnikiem będzie można m.in. Barbakan, krakowskie getto, Kazimierz czy Nową Hutę. Warto zobaczyć szczegółowy program. 

Wprawdzie nie jest to darmowa atrakcja, jednak bilety kosztują zaledwie 1 zł. Liczba miejsc jest ograniczona i wynosi 25 osób, dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Czytaj również:

6 szlaków pieszych w Polsce na weekend- pomysły na wycieczkę w Polsce południowej

Korona Gór Polski - propozycja dla miłośników trekkingu

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy