Reklama

Reklama

Wizy dla Rosjan. W Dzienniku Ustaw przepisy zaostrzające

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy ws. wjazdu Rosjan na teren Polski. Decyzja ma związek z agresją Rosji na Ukrainę. Wcześniej podobne kroki przyjęły inne państwa UE.

Polska zaostrza przepisy związane z wjazdem na Rosjan terytorium naszego kraju. Chodzi m.in. o podróże w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych, czy też biznesowych.

Polska w wizy dla Rosjan. Zaostrzamy przepisy

W poniedziałek 19 września wieczorem nowelizacja ustawy została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wcześniej informację o podpisaniu noweli ustawy poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

"Podpisałem dziś rozporządzenie zaostrzające ograniczenie wjazdu do Polski przez obywateli Rosji. To efekt wspólnych uzgodnień Polski, Estonii, Litwy i Łotwy" - napisał Kamiński. 

Reklama

Jak dodał, "tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina".

Zgodnie z opublikowaną w Dzienniku Ustaw regulacją Rosjanie podróżujący w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych, nie będą mogli przyjeżdżać do Polski zza granicy zewnętrznej UE.

Jak wyjaśniał wcześniej wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, restrykcje będą obowiązywać Rosjan na wszystkich przejściach granicznych, a od 26 września również na lotniskach i w portach morskich.

Wizy dla Rosjan. Wyjątki od przepisów

Nowela wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Późniejszy termin dla ograniczeń na lotniskach i w portach morskich (26 września) ma natomiast umożliwić przewoźnikom dostosowanie się do nowych przepisów.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że jeśli przewoźnik zabierze na pokład osobę, która nie posiada uprawnienia do wjazdu na terytorium UE przez polskie przejście graniczne, będzie zobowiązany do jej odtransportowania na własny koszt.

Nowe restrykcje nie oznaczają całkowitego zakazu wjazdu dla Rosjan. W mocy utrzymane są wyjątki, które zostały uzgodnione przez Polskę i państwa bałtyckie, a na celu mają m.in. dalsze wspieranie przeciwników prezydenta Rosji Władimira Putina. Wśród wyjątków są m.in. dysydenci, przypadki humanitarne, a także posiadacze zezwoleń na pobyt, kierowcy transportowi i członkowie misji dyplomatycznych.

Wizy dla Rosjan. Wspólne oświadczenie Państw Bałtyckich

O ograniczenie możliwości wjazdu Rosjan na teren Państw Bałtyckich szefowie rządów tych państw ubiegali się od początku września, kiedy to wydali wspólne oświadczenie. 

"Kraje graniczące z Rosją są w coraz większym stopniu zaniepokojone znaczącym i rosnącym napływem obywateli rosyjskich przez nasze granice do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Uważamy, że zaczyna to być poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa publicznego i dla całej strefy Schengen" - napisano. 

Premierzy oświadczyli, że nie do zaakceptowania jest również to, że podczas gdy ludzie w Ukrainie są torturowani i mordowani, obywatele państwa będącego agresorem mogą swobodnie podróżować po UE. "Podróż do Unii Europejskiej jest przywilejem, a nie prawem człowieka" - napisano.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy