"Newsweek": Rosja planowała atak na Japonię. Wyciekła korespondencja FSB

Oprac.: Joanna Mazur
Rosja chciała zaatakować Japonię - wynika z tajnych danych FSB, cytowanych przez "Newsweek". Informację, która obiegła media, miał przekazać agent z Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Ujawniona korespondencja nie dostarcza jednak odpowiedzi na pytanie, dlaczego ostatecznie Władimir Putin zdecydował się na inwazję Ukrainy.

W 2021 roku, na kilka miesięcy przed tym, jak prezydent Władimir Putin zaatakował Ukrainę, Rosja przygotowywała się do ataku na Japonię - wynika z cytowanego przez "Newsweek" maila zawierającego informację, którą miał ujawnić kontakt z Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Mail, w którym mowa o planowaniu ataku na Japonię, został wysłany 17 marca przez agenta zwanego "Wiatrem Zmian" ( ang. "The Wind of Change"). Jak podaje "Newsweek", adresatem wiadomości miał być Władimir Oseczkin - rosyjski obrońca praw człowieka. Mężczyzna prowadzi również antykorupcyjną stronę internetową Gulagu.net.
"Agent FSB pisze regularne depesze do Oseczkina, ujawniając gniew i niezadowolenie wewnątrz służb spowodowane wojną" - przekazuje portal.
Tajne dane z FSB. "Rosja przygotowywała się do ataku na Japonię"
List od informatora, który został opublikowany przez Oseczkina, został również przeanalizowany przez Christo Grozeva - eksperta od FSB. Ten, jak czytamy w "Newseeku", pokazał list "dwóm rzeczywistym (obecnym lub byłym) kontaktom FSB". Wspomniane kontakty "nie miały wątpliwości, że został napisany przez kogoś z FSB".
Jak podaje gazeta, treść maila zawierała stwierdzenie, że latem 2021 roku, "Rosja 'całkiem poważnie' przygotowywała się do konfliktu zbrojnego z Japonią".
Agent FSB zasugerował również, że zamiast tego wybrano inwazję Ukrainy, która nastąpiła kilka miesięcy później.
"Pewność, że Rosja i Japonia wejdą w etap ostrej konfrontacji, a nawet wojny, była wysoka. Dlaczego ostatecznie Ukraina została wybrana do inwazji jest pytaniem dla innych" - napisano. Agent wskazał również, jaką propagandę uruchomili rządzący na Krymie - mówiła ona o Japończykach jako "nazistach" i "faszystach".
Konflikt między Rosją a Japonią
Rosja i Japonia są w konflikcie od dłuższego czasu, a spór toczy się o Wyspy Kurylskie.
"Dla Japonii znajduje się tu kamień węgielny jej współczesnej geopolityki: status przegranego w II wojnie światowej wciąż uniemożliwia Japończykom posiadanie oficjalnych sił zbrojnych, zagranicznego wywiadu i szeregu innych rzeczy" - przekazał agent.
Jak dodał, zwrot Wysp Kurylskich oznaczałby w rzeczywistości rewizję, a nawet anulowanie jego powojennego statusu.