Reklama

Reklama

Matura, a potem na studia. Ranking najlepszych uczelni

Najlepsza polska uczelnia wyższa? Według popularnego rankingu Perspektyw jest to Uniwersytet Jagielloński. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. Autorzy rankingu wyodrębnili też kategorię: absolwenci na rynku pracy. Kto został liderem w tym przypadku?

Trwa sesja matury 2021. Przed maturzystami ostatni tydzień z egzaminami. Na wyniki matury 2021 abiturienci będą musieli poczekać do 5 lipca. Jednak już przed tym terminem osoby, które zdecydują się na dalsze kształcenie, będą wybierać kierunki studiów, na które złożą swoje podania. Na większości kierunków to właśnie matura zastępuje egzamin wstępny. W procesie rekrutacji brane są pod uwagę wyniki z poszczególnych przedmiotów. 

Jaką uczelnię wybrać składając podanie na studia? Pomóc w wyborach może ranking najlepszych uczelni akademickich, który co roku przygotowuje fundacja edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Ranking, który opisujemy został ogłoszony w 2020 roku. Nowy poznamy dopiero w połowie lipca.

Reklama

Uniwersytety Jagielloński i Warszawski na czele 

Pierwsze miejsce w rankingu uczelni akademickich zajął Uniwersytet Jagielloński, uzyskując 100 proc. we wskaźniku rankingowym. Drugą pozycję zajął Uniwersytet Warszawski (wskaźnik rankingowy 95,6), a trzecią Politechnika Warszawska (wskaźnik rankingowy 78,9).  

Czwarte miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, zaś piąte Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na kolejnych miejscach znalazły się: Politechnika Wrocławska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Wrocławski i Pomorski Uniwersytet Medyczny.

Czytaj także: Ekspertka: Matura 2021 wcale nie była łatwiejsza 

Absolwenci na rynku pracy. Kto liderem?

Autorzy rankingu wyodrębnili kategorię "Absolwenci na rynku pracy". Z tej perspektywy liderem okazała się Politechnika Warszawska. Drugie miejsce zajmuje Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Trzeci jest Uniwersytet Warszawski, a czwarta Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. 

Uniwersytet Jagielloński - pierwszy w ogólnym rankingu - w tym przypadku jest dopiero piąty. Kolejne pozycje zajmują: Politechnika Wrocławska i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Pełny ranking znaleźć można tutaj

Matura 2021: Ważne terminy na ostatniej prostej

Abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca. 

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Przypomnijmy, że aby zdać maturę należy uzyskać z każdego z przedmiotów obowiązkowych (polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego) co najmniej 30 proc. 

Osoba, która nie zda więcej niż jednego egzaminu, może powtarzać go dopiero za rok. 

Od początku sesji maturalnej 2021 w Interii codziennie publikujemy arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wraz z propozycjami odpowiedzi. Wszystkie dotychczasowe arkusze znajdziecie w raporcie "Matura 2021. Arkusze" (tutaj).

Zobacz także: Matura 2021. Terminy egzaminów, sprawdź harmonogram

Matura 2021. Język polski poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i odpowiedzi

Matura 2021 z matematyki - poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i rozwiązania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje