Reklama

Reklama

Kraska: Na początku lipca spodziewany niewielki wzrost zakażeń SARS-CoV-2

Na początku lipca możemy odnotowywać w Polsce do tysiąca zakażeń SARS-CoV-2 dziennie - wynika z prognozy, którą przedstawił Interii wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Co z jesienią?

- Dysponujemy prognozą, według której niewielki wzrost może się pojawić na początku lipca - do 1000 zakażeń dziennie, w tej chwili dziennie jest to 200-300 (potwierdzonych przypadków - red.) - mówi w rozmowie z Interią wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. 

Jak dodaje, przytaczana prognoza nie pokazuje wzrostu zakażeń na początku jesieni. -  Nasze prognozy nie są takie niepokojące, ale powtarzam, że epidemia nie czyta naszych prognoz - mówi Kraska.

Morawiecki: Chcę przyjąć czwartą dawkę

Natomiast premier Mateusz Morawiecki ostrzega, że COVID-19 "może wrócić jesienią".

Reklama

- Przestrzegam dzisiaj wszystkich przed tym, co może się stać jesienią. Covid może wrócić, dlatego zachowujmy zasady sanitarne - powiedział szef rządu w wywiadzie dla podcastu "Przygody Przedsiębiorców.

Zaapelował też o zaszczepienie się "tą trzecią, albo czasami czwartą dawką". - Ja sam za kilka tygodni chcę przyjąć czwartą dawkę, ponownie się zaszczepić - dodał Morawiecki.

Na razie czwarta dawka szczepienia przeciw COVID-19 dostępna jest jedynie dla osób z grup wysokiego ryzyka, m.in. pacjentów z obniżoną odpornością.

- Premier może przyjąć pierwszą dawkę przypominającą, ale w świetle obecnych przepisów drugiej już nie. Będziemy o tym rozmawiać na posiedzeniu Rady ds. COVID-19, ten temat na pewno też się pojawi - zapowiedział w rozmowie z Interią Kraska.

Zobacz też: Arłukowicz: Wróżę potężne uderzenie. Chcę obudzić Niedzielskiego

Koronawirus w Polsce

Minionej doby badania potwierdziły 374 zakażenia SARS-CoV2, w tym 50 ponownych. Zmarło siedem osób z COVID-19 - wynika z najnowszych rządowych danych. Wykonano 4754 testy w kierunku SARS-CoV-2.

Zasady testowania zmieniły się na początku kwietnia. W aptekach i punktach wymazowym nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego, zniknęła też możliwość samodzielnego umówienia się na test PCR. O zleceniu takiego testu zdecyduje lekarz. Efekt jest taki, że testów wykonuje się obecnie o wiele mniej.

Od kiedy 4 marca 2020 r. wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, łącznie potwierdzono w naszym kraju 6 011 660 przypadków, a zmarło 116 400 osób z COVID-19.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy