Reklama

Reklama

Ryzyko chorób serca po szczepieniu na COVID-19. Nowe badania

Oparte na mRNA szczepionki przeciw COVID-19 podnoszą ryzyko zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia u osób poniżej 40. roku życia - wynika z badań amerykańskich i chińskich naukowców. Eksperci dodają jednak, że ryzyko dotyczy głównie osób z uczuleniami i będących w grupie ryzyka. - Szczepienia to wciąż jeden z najważniejszych sposobów, jakimi dysponujemy w walce z COVID-19 - podkreślają w swoich badaniach.

Naukowcy z Saint Joseph Hospital - Chicago wraz z kolegami z Chin, na podstawie obszernej analizy badań potwierdzili wpływ opartych na mRNA szczepień przeciwko COVID-19 na ryzyko zaburzeń pracy serca u osób przed 40. rokiem życia.

Szczepienia mRNA przeciw COVID-19. Szkodzą czy pomagają?

"Nasze badanie analizuje dane w celu identyfikacji osób, które mogą być bardziej zagrożone zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia po szczepieniu przeciw COVID-19 i potwierdza rzadkie przypadki niepożądanych reakcji u dorosłych poniżej 40. roku życia" - informuje dr Chenyu Sun, główny autor badania opisanego na łamach "American Journal of Preventive Medicine".

Reklama

W porównaniu do osób nieszczepionych ryzyko wystąpienia któregoś z zaburzeń wzrastało o 33 proc. po pierwszej dawce i było prawie trzykrotnie wyższe po drugiej dawce, w porównaniu do braku szczepienia. Wzrost ryzyka szczególnie dotyczył zapalenia mięśnia sercowego.

Jak wyjaśniają badacze, zapalenie mięśnia sercowego może się objawiać bólem w klatce piersiowej, gorączką, zastoinową niewydolnością serca lub arytmią. Może prowadzić do śmierci. Zapalenie osierdzia zwykle powoduje silny ból w klatce piersiowej - za mostkiem.

Oba schorzenia, jak się uważa, wynikają w tym przypadku z autozapaleń związanych z reakcją układu odpornościowego na wirusa.

"Infekcja koronawirusem jest groźna, a powikłania po szczepionce rzadkie"

Mimo nowych informacji badacze większości osób zalecają szczepienia.

"Jeśli zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia rozwinie się po szczepieniu przeciw COVID-19, objawy są zwykle mniej poważne i w dużej mierze ustępują, w porównaniu do innych przypadków. Jako klinicysta, zdecydowanie zalecam przyjęcie szczepienia przeciw COVID-19, jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, takich jak znane uczulenia. Należy uważnie rozważyć korzyści i ryzyko, aby jak najwłaściwiej postąpić z pacjentami z grup ryzyka" - podkreśla dr Sun.

Naukowcy przypominają, że doniesienia o wspomnianych rzadkich lecz groźnych powikłaniach powodowały zamieszanie zarówno wśród opinii publicznej, jak i lekarzy.

"Dzięki sprawdzeniu związków między szczepieniem przeciw COVID-19 i zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia z pomocą systematycznego przeglądu i metaanalizy dostępnych badań, mamy nadzieję, że wyjaśnimy kwestię ryzyka oraz pomożemy lekarzom i osobom decyzyjnym w kwestiach zdrowia publicznego w opracowaniu bezpieczniejszej strategii szczepień w grupach ryzyka" - mówi dr Linya Feng z chińskiego Anhui Medical University.

"Szczepienia to jeden z najważniejszych sposobów, jakimi dysponujemy, na walkę z COVID-19. Wprowadzić można różne strategie z różnymi dawkami i typami szczepień, tak aby najlepiej pasowały do danej populacji" - dodaje.

Szczepienia a wpływ na zdrowie

Dokładny mechanizm wpływu szczepień na ryzyko opisanych zaburzeń nie jest dobrze poznany.

W swoim projekcie naukowcy przejrzeli tysiąc badań, z których, w czasie rygorystycznej selekcji wybrali 11 najlepszych, z udziałem aż 58 mln osób. Osiem z nich porównywało ryzyko zachorowań przed i po szczepieniu, a trzy sprawdzały wpływ różnych dawek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy