Reklama

Reklama

Omikron. Drugi przypadek w Polsce

- Mamy potwierdzony drugi przypadek koronawirusa w mutacji Omikron w Polsce, zakażona to trzyletnia dziewczynka zamieszkała w Warszawie - przekazało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Nowym wariantem koronawirusa - Omikronem - zakaziła się trzyletnia dziewczynka ze stolicy. "Pozytywny wynik testu PCR uzyskała 14 grudnia. Próbka sekwencjonowana była w laboratorium w Katowicach" - dodało Ministerstwo Zdrowia.

Laboratorium: Drugi przypadek wariantu omikron – z gałęzi brytyjskiej

Jak poinformowała w piątek zastępczyni kierownika Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu dr Emilia Morawiec, do oznaczenia wariantu zastosowano najnowszą kombinację starterów, co pozwoliło również ustalić, że Omikron wykryty w organizmie dziecka jest wariantem z gałęzi brytyjskiej (BA.1).

- Od początku pandemii obserwujemy, że warianty występujące w Polsce napływają z gałęzi brytyjskiej. Wynika to m.in. z dużej mobilności pomiędzy krajami. Śledząc obecną sytuację, jaka ma miejsce w Wielkiej Brytanii, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć dalszy rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce - wskazała dr Morawiec.

Reklama

Dodała, że próbka została pobrana 14 grudnia. - Dzięki zastosowaniu najnowszych metod sekwencjonowania wynik byliśmy w stanie uzyskać bardzo szybko, bo w ciągu dwóch dni. Szybka weryfikacja wariantów jest niezwykle ważna ze względu na możliwość natychmiastowego przeprowadzenia dochodzenia epidemicznego i ograniczenia dalszej transmisji - dodała.

Omikron. Pierwszy przypadek u 30-latki z Lesotho

W czwartek katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek wariantu Omikron koronawirusa w Polsce. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho, która w ubiegłym tygodniu uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. 

Obecnie przebywa w izolatorium w Myszkowie, czuje się dobrze - poinformował w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Czytaj też:  Omikron. Nowy wariant koronawirusa wykryty w Polsce

Omikron. Zawrotne tempo rozprzestrzeniania się nowego wariantu

Pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem Omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus informował, że do tej pory Omikrona wyryto w 77 krajach. Zaznaczył, że nowy wariant rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Natomiast Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa Omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19. 

Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 17 grudnia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje