Reklama

Reklama

Prezydent w "Gościu Wydarzeń": Donald Tusk mija się z prawdą

- W mojej kancelarii nie powstały ekspertyzy (ws. legalności wyboru Adama Glapińskiego na szefa NBP) wspomniane przez Donalda Tuska - powiedział w "Gościu Wydarzeń" prezydent RP Andrzej Duda. Zarzucił też przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej, że "minął się z prawdą", przemawiając do sympatyków w Radomiu. Ponadto nazwał "żenującą" wypowiedź o wierzących w Boga, którzy - według Tuska - nie powinni głosować na PiS.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński jest - według Donalda Tuska - "nie tylko niekompetentny w tym co robi", ale i "nielegalny". Lider PO swoim zdaniem podzielił się w sobotę z uczestnikami partyjnej konwencji w Radomiu.

- Glapiński nie będzie ani jednego dnia dłużej prezesem NBP i nie trzeba będzie ustawy. Prawnicy zamówieni przez prezydenta Dudę napisali mu ekspertyzy, z których wynikało, że wybór na tę kadencję jest nielegalny. Wystarczyłaby duża mniejsza wątpliwość żeby gościa wyprowadzić z NBP, ja to wam gwarantuję - zapowiadał przewodniczący PO.

Reklama

Prezydent w "Gościu Wydarzeń": Donald Tusk mija się z prawdą

O te słowa Piotr Witwicki zapytał Andrzeja Dudę w poniedziałkowym "Gościu Wydarzeń". - To nieprawda. Donald Tusk mija się z prawdą - odpowiedział prezydent RP.

Stwierdził, że w jego kancelarii nie powstały ekspertyzy, o których wspominał Tusk. - Nigdy też nie miałem takiej myśli, że prezes Glapiński nie powinien pozostawać na kolejną kadencję. Przeciwnie, uważałem, że prowadził dobrą politykę bezpieczeństwa, w szczególności w okresie pandemii koronawirusa - wyjaśnił.

W ocenie Andrzeja Dudy "opozycja ma swoje prawa do krytyki i różnego rodzaju działań, ale wszystko w granicach prawa i obowiązujących norm". Dopytany, czy szef NBP nie zaczął podnosić stóp procentowych zbyt późno, odparł, że "zawsze można dyskutować" i "fajnie się gdyba post factum". 

- Gdyby stopy podniesiono wcześniej, to (kredytobiorcy) też wcześniej płaciliby wyższe raty - zauważył prezydent.

Tusk o wierze w Boga i niegłosowaniu na PiS. Duda odpowiada śmiechem

O wątpliwościach, czy Adam Glapiński może zostać jeszcze raz wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego, informowało w maju RMF FM. Rozgłośnia podała, iż "w Pałacu Prezydenckim pojawiły się opinie prawne w tej kwestii".

Jak opisywali dziennikarze, ustawa o NBP przewiduje, że członkiem zarządu Banku można być maksymalnie dwie kadencje, a tymczasem w lutym 2016 roku prezydent powołał Glapińskiego na stanowisko członka zarządu NBP, "co trzeba uznać za pierwszą kadencję". Jak jednak podkreślało RMF FM, prawnicy byli podzieleni w kwestii legalności przedłużenia kadencji Glapińskiego w NBP.

Prowadzący "Gościa Wydarzeń" zapytał Andrzeja Dudę także o inną wypowiedź Tuska z sobotniej konwencji. - Czy można głosować na kłamstwo, złodziejstwo, pogardę, nienawiść? Wierzysz w Boga, nie głosujesz na PiS, to jest proste jak drut - przekonywał opozycyjny polityk.

Prezydent zareagował śmiechem, a następnie stwierdził: - No comments (bez komentarzy - red.), to żenujące po prostu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy