Wybory 2023. Kto startuje do Senatu? PKW przygotowała duże ułatwienie
Najbliższe wybory w Polsce to głosowanie na kandydatów do dwóch izb parlamentu - Senatu i Sejmu. W przypadku tej pierwszej, od ponad dekady zasiadają w niej osoby wybierane w jednomandatowych okręgach wyborczych (JOW). To oznacza, że w każdym okręgu wybierzemy tylko jedną, konkretną osobę. Gdzie znaleźć listę wszystkich okręgów i sprawdzić nazwiska kandydatów, które ujrzymy na kartach wyborczych 15 października? PKW przygotowała specjalną wyszukiwarkę.
Wybory 2023. Jak wybiera się w Polsce senatorów?
W przeciwieństwie do wyborów sejmowych, gdzie liczba miejsc liczy się za pomocą metody D'Hondta, wybory do Senatu są w Polsce najprostszymi i w największym stopniu oddającymi bezpośrednią wolę wyborców. Wszystko dzięki zastosowaniu w tej procedurze jednomandatowych okręgów wyborczych.
Głośne dyskusje nad zastosowaniem tej metody także w innych wyborach toczyły się już w Polsce kilka lat temu. Tego dotyczyło m.in. pierwsze pytanie w referendum zarządzonym przez Bronisława Komorowskiego w 2015 roku.
Jak zatem wyglądają wybory do Senatu?
- W każdym okręgu poszczególne komitety mogą wystawić tylko jednego kandydata
- Z powstałej w ten sposób listy wyborca wybiera tylko jedno nazwisko
- Mandat senatora z danego okręgu uzyskuje kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów
JOW-y w wyborach do Senatu obowiązują od 2011 roku. Wcześniej senatorów wybierano na zasadach ordynacji większościowej z 40 wielomandatowych okręgów, w których do zdobycia było od dwóch do czterech mandatów w każdym.
Wybory parlamentarne 2023. Ile jest okręgów wyborczych w wyborach do Senatu?
Podczas wyborów do Senatu terytorium kraju dzieli się na 100 okręgów. Wyborcy za granicą głosują na kandydatów z jednego z okręgów warszawskich (nr 44). Zgodnie z listą zamieszczoną na stronach PKW, w tegorocznych wyborach na terenie całego kraju o mandat senatorski będzie się ubiegać 360 osób. Kadencja senatorów, podobnie jak posłów, trwa cztery lata.
Czytaj także: Okręgi wyborcze do Sejmu. Który daje najwięcej mandatów?
Poszczególne okręgi nie pokrywają się w pełni z żadnymi jednostkami administracyjnymi - niektóre listy obowiązują dla kilku różnych powiatów, w innych przypadkach okręgiem jest obszar jednego większego miasta (np. Lublin czy Częstochowa). Miasto stołeczne Warszawa zostało podzielone na cztery okręgi (od 42 do 45).
Listę wszystkich okręgów, ich geograficzne zasięgi, a także nazwiska kandydatów, na których będzie można oddać głos w każdym z nich, znajdziesz w wyszukiwarce udostępnionej przez Państwową Komisję Wyborczą. Na stronie dostępna jest również mapa, która pozwala na szybkie odnalezienie swojego okręgu.
Listę wszystkich kandydatów w wyborach parlamentarnych - zarówno do Sejmu, jak i Senatu znajdziesz pod tym adresem.
Czytaj także:
***
TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE. Dołącz do naszego wydarzenia na Facebooku i śledź aktualne informacje w trakcie kampanii wyborczej!