Nowa Lewica przedstawiła kandydatów w wyborach do Sejmu
- Idziemy po to, żeby wygrać Polskę, żeby razem z naszymi partnerami z opozycji wywalczyć dobro dla naszego kraju. Jesteśmy przygotowani do tej walki, mamy apetyt na wygraną - powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty na konferencji prasowej poświęconej prezentacji list swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Podczas wystąpienia głos zabrał również Robert Biedroń, który zaproponował wszystkim partiom opozycyjnym podpisanie tzw. paktu sejmowego.
- Zarząd debatował nad listami przez godzinę. Jednomyślnie, na bazie całkowitego konsensusu, przyjęliśmy naszych kandydatów do Sejmu i do Senatu. Nasi partnerzy: Razem, Unia Pracy, PPS i SDPL przyjmą również te listy, bo mamy równe prawa i się szanujemy - powiedział lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
Szef formacji powiedział, że 15 października jego partia, razem z opozycyjnymi ugrupowaniami, wygrają wybory i będą współrządzić. - Nie będziemy nikogo z opozycji atakować - dodał i zapewnił, że kobiety i mężczyźni mają na listach Lewicy równą reprezentację.
Lewica przedstawiła listy wyborcze. R. Biedroń proponuje tzw. pakt sejmowy
Współprzewodniczący formacji Robert Biedroń przekazał, że listy lewicy są parytetowe i różnorodne. - Będą na nich osoby, w których młodzież i mniejszości pokładają swoje nadzieje - stwierdził. Biedroń wyliczał, że listy Lewicy będą związane również z samorządowcami, ruchami obywatelskimi czy ze związkowcami.
- Mamy wybór między brunatną koalicją PiS-u i Konfederacji a uśmiechniętą i europejską opozycją - ocenił współprzewodniczący Nowej Lewicy.
Biedroń przekazał również, że Lewica proponuje partnerom z opozycji tzw. pakt sejmowy. Jego zadaniem miałoby być ustalenie wspólnych punktów programowych wszystkich formacji opozycyjnych, a także zawarcie deklaracji o woli wspólnego rządzenia po wyborach.
"Nasze listy będą skrzyły się od gwiazd"
Podczas konferencji głos zabrały także przedstawicielki Nowej Lewicy, w tym Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Joanna Scheuring-Wielgus oraz Anna Maria Żukowska.
Polityczki przekonywały, że ich lista jest jedyną gwarancją zapewnienia bezpieczeństwa polskim kobietom i mniejszościom, rozdzielenia państwa od Kościoła, a także budowy mieszkań na tani wynajem.
- Nasze listy będą się skrzyły od gwiazd. Będą tam osoby o poglądach od socjaldemokratycznych po socjalistyczne, bo jesteśmy partią lewicową. Są dla nas rzeczy brzegowe, których nie zaakceptujemy, ale mamy bardzo szerokie listy z ludźmi o różnych odcieniach lewicowości i to daje nam siłę do zwycięstwa - zakończyła kandydatka do Sejmu z Warszawy Anna Maria Żukowska.
Kandydaci Lewicy do Sejmu
Z list Nowej Lewicy wystartują politycy Razem, Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, Socjaldemokracji Polskiej ale też aktywiści i aktywistki ze Strajku Kobiet, Obywateli RP czy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
"Jedynkami" będą obecni posłowie m.in. Marek Dyduch otworzy listę w Wałbrzychu, Krzysztof Śmiszek we Wrocławiu, Krzysztof Gawkowski w Bydgoszczy, Joanna Scheuring-Wielgus w Toruniu, Jacek Czerniak w Lublinie, Anita Kucharska-Dziedzic w Zielonej Górze.
Tomasz Trela otworzy listę w Łodzi, Anita Sowińska w Piotrkowie Trybunalskim, Paulina Matysiak w Sieradzu, Maciej Gdula w Krakowie, Adrian Zandberg w Warszawie.
Arkadiusz Iwaniak będzie jedynką w okręgu pod Warszawą, Marcelina Zawisza w Opolu, Wiesław Buż w Rzeszowie, Paweł Krutul w Białymstoku, Katarzyna Kotula w Gdańsku, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Gdyni.
Przemysław Koperski otworzy listę w Bielsku-Białej, Zdzisław Wolski w Częstochowie, Wanda Nowicka w Gliwicach, Maciej Konieczny w Katowicach, Włodzimierz Czarzasty w Sosnowcu, Andrzej Szejna w Kielcach, Monika Falej w Elblągu, Marcin Kulasek w Olsztynie, Wiesław Szczepański w Kaliszu, Tadeusz Tomaszewski w Koninie, w Poznaniu Katarzyna Ueberhan, w Koszalinie Małgorzata Prokop-Paczkowska, a w Szczecinie Dariusz Wieczorek.
Pozostałe "jedynki" przypadną lokalnym działaczom Lewicy. Arkadiusz Sikora otworzy listę w Legnicy, Sylwia Buźniak w Chełmie, Paweł Kobielusz w Chrzanowie, w Tarnowie Jacek Jabłoński, w Płocku Paulina Piechna-Więckiewicz, w Radomiu Daniel Oliszewski, Maria Parzychowska-Kurpiewska w Siedlcach, Łukasz Rydzik w Krośnie, w Rybniku Patryk Fajdek, a w Pile Dariusz Standerski.
Na listach znajdzie się też wiele ciekawych nazwisk na dalszych miejscach. W Warszawie "dwójką" będzie posłanka Anna Maria Żukowska, na trzecim miejscu stołeczna radna Agata Diduszko-Zyglewska, a czwarta rzeczniczka Razem Dorota Olko. Listę zamykać będzie pisarz Jacek Dehnel, a pewne miejsce ma mieć też były poseł Piotr Gadzinowski oraz lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.
Mocna będzie także lista w Olsztynie, gdzie kandydować będzie prezes Kongresu Świeckości Bożena Przyłuska, siatkarz i olimpijczyk z Moskwy Włodzimierz Nalazek, a także były poseł Samoobrony RP Mieczysław Aszkiełowicz.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
INTERIA.PL/PAP