Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Nowa Lewica przedstawiła kandydatów w wyborach do Sejmu

- Idziemy po to, żeby wygrać Polskę, żeby razem z naszymi partnerami z opozycji wywalczyć dobro dla naszego kraju. Jesteśmy przygotowani do tej walki, mamy apetyt na wygraną - powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty na konferencji prasowej poświęconej prezentacji list swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Podczas wystąpienia głos zabrał również Robert Biedroń, który zaproponował wszystkim partiom opozycyjnym podpisanie tzw. paktu sejmowego.

Politycy Nowej Lewicy twierdzą, że przyjęli swoje listy jednomyślnie
Politycy Nowej Lewicy twierdzą, że przyjęli swoje listy jednomyślnie/Piotr Molecki/East News

- Zarząd debatował nad listami przez godzinę. Jednomyślnie, na bazie całkowitego konsensusu, przyjęliśmy naszych kandydatów do Sejmu i do Senatu. Nasi partnerzy: Razem, Unia Pracy, PPS i SDPL przyjmą również te listy, bo mamy równe prawa i się szanujemy - powiedział lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Szef formacji powiedział, że 15 października jego partia, razem z opozycyjnymi ugrupowaniami, wygrają wybory i będą współrządzić. - Nie będziemy nikogo z opozycji atakować - dodał i zapewnił, że kobiety i mężczyźni mają na listach Lewicy równą reprezentację.

Lewica przedstawiła listy wyborcze. R. Biedroń proponuje tzw. pakt sejmowy

Współprzewodniczący formacji Robert Biedroń przekazał, że listy lewicy są parytetowe i różnorodne. - Będą na nich osoby, w których młodzież i mniejszości pokładają swoje nadzieje - stwierdził. Biedroń wyliczał, że listy Lewicy będą związane również z samorządowcami, ruchami obywatelskimi czy ze związkowcami.

- Mamy wybór między brunatną koalicją PiS-u i Konfederacji a uśmiechniętą i europejską opozycją - ocenił współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Biedroń przekazał również, że Lewica proponuje partnerom z opozycji tzw. pakt sejmowy. Jego zadaniem miałoby być ustalenie wspólnych punktów programowych wszystkich formacji opozycyjnych, a także zawarcie deklaracji o woli wspólnego rządzenia po wyborach.

"Nasze listy będą skrzyły się od gwiazd"

Podczas konferencji głos zabrały także przedstawicielki Nowej Lewicy, w tym Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Joanna Scheuring-Wielgus oraz Anna Maria Żukowska.

 Polityczki przekonywały, że ich lista jest jedyną gwarancją zapewnienia bezpieczeństwa polskim kobietom i mniejszościom, rozdzielenia państwa od Kościoła, a także budowy mieszkań na tani wynajem.

- Nasze listy będą się skrzyły od gwiazd. Będą tam osoby o poglądach od socjaldemokratycznych po socjalistyczne, bo jesteśmy partią lewicową. Są dla nas rzeczy brzegowe, których nie zaakceptujemy, ale mamy bardzo szerokie listy z ludźmi o różnych odcieniach lewicowości i to daje nam siłę do zwycięstwa - zakończyła kandydatka do Sejmu z Warszawy Anna Maria Żukowska.

Kandydaci Lewicy do Sejmu

Z list Nowej Lewicy wystartują politycy Razem, Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, Socjaldemokracji Polskiej ale też aktywiści i aktywistki ze Strajku Kobiet, Obywateli RP czy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

"Jedynkami" będą obecni posłowie m.in. Marek Dyduch otworzy listę w Wałbrzychu, Krzysztof Śmiszek we Wrocławiu, Krzysztof Gawkowski w Bydgoszczy, Joanna Scheuring-Wielgus w Toruniu, Jacek Czerniak w Lublinie, Anita Kucharska-Dziedzic w Zielonej Górze.

Tomasz Trela otworzy listę w Łodzi, Anita Sowińska w Piotrkowie Trybunalskim, Paulina Matysiak w Sieradzu, Maciej Gdula w Krakowie, Adrian Zandberg w Warszawie.

Arkadiusz Iwaniak będzie jedynką w okręgu pod Warszawą, Marcelina Zawisza w Opolu, Wiesław Buż w Rzeszowie, Paweł Krutul w Białymstoku, Katarzyna Kotula w Gdańsku, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Gdyni.

Przemysław Koperski otworzy listę w Bielsku-Białej, Zdzisław Wolski w Częstochowie, Wanda Nowicka w Gliwicach, Maciej Konieczny w Katowicach, Włodzimierz Czarzasty w Sosnowcu, Andrzej Szejna w Kielcach, Monika Falej w Elblągu, Marcin Kulasek w Olsztynie, Wiesław Szczepański w Kaliszu, Tadeusz Tomaszewski w Koninie, w Poznaniu Katarzyna Ueberhan, w Koszalinie Małgorzata Prokop-Paczkowska, a w Szczecinie Dariusz Wieczorek.

Pozostałe "jedynki" przypadną lokalnym działaczom Lewicy. Arkadiusz Sikora otworzy listę w Legnicy, Sylwia Buźniak w Chełmie, Paweł Kobielusz w Chrzanowie, w Tarnowie Jacek Jabłoński, w Płocku Paulina Piechna-Więckiewicz, w Radomiu Daniel Oliszewski, Maria Parzychowska-Kurpiewska w Siedlcach, Łukasz Rydzik w Krośnie, w Rybniku Patryk Fajdek, a w Pile Dariusz Standerski.

Na listach znajdzie się też wiele ciekawych nazwisk na dalszych miejscach. W Warszawie "dwójką" będzie posłanka Anna Maria Żukowska, na trzecim miejscu stołeczna radna Agata Diduszko-Zyglewska, a czwarta rzeczniczka Razem Dorota Olko. Listę zamykać będzie pisarz Jacek Dehnel, a pewne miejsce ma mieć też były poseł Piotr Gadzinowski oraz lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.

Mocna będzie także lista w Olsztynie, gdzie kandydować będzie prezes Kongresu Świeckości Bożena Przyłuska, siatkarz i olimpijczyk z Moskwy Włodzimierz Nalazek, a także były poseł Samoobrony RP Mieczysław Aszkiełowicz.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"+49" - program o tym, co dzieje się w Niemczech/Tomasz Lejman/INTERIA.PL

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także