Reklama

Anna Maria Żukowska

Anna Maria Żukowska /Piotr Molecki /East News
Anna Maria Żukowska to polska polityk, prawniczka i anglistka. Posłanka na Sejm IX kadencji.

Anna Maria Żukowska – wykształcenie

Anna Maria Żukowska ma wyższe wykształcenie. Uzyskała licencjat z anglistyki w roku 2013, kończąc studia na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 roku uzyskała tytuł magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie współprowadziła rodzinną firmę i pracowała jako tłumaczka.

Anna Maria Żukowska – kariera polityczna

Anna Maria Żukowska po wstąpieniu do Sojuszu Lewicy Demokratycznej wystartowała w wyborach samorządowych, zorganizowanych w roku 2010. Kandydowała do rady dzielnicy Mokotów, jednak bez powodzenia. Została wiceprzewodniczącą regionu mazowieckiego partii SLD.

W latach 2010 – 2013 była przewodniczącą warszawskiego koła Federacji Młodych Socjaldemokratów, a w latach 2011 – 2015 pełniła funkcję przewodniczącej koła w Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej. Była również członkinią komitetu organizacyjnego Parady Równości w Warszawie.

W roku 2016 została rzeczniczką prasową Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pełniła tę funkcję do 2021 roku. Wystartowała w wyborach samorządowych w roku 2018, jednak nie dostała się do rady miasta stołecznego Warszawy. W roku 2019 Anna Maria Żukowska uzyskała mandat posłanki na Sejm IX kadencji. Startowała z listy SLD (Lewica).

Anna Maria Żukowska – życie prywatne

Anna Maria Żukowska jest osobą biseksualną. Jej partnerka to Hanna Gil-Piątek z Wiosny Roberta Biedronia. Anna Maria Żukowska ma nastoletnią córkę, Amelię. Jej pasją jest XX-wieczna literatura amerykańska, poezja barokowa, polityka i sporty wodne.

Wiadomości

Wideo