WOS na maturze 2023. Jedno z zadań dotyczyło Lecha Kaczyńskiego

Oprac.: Jolanta Kamińska
Matura z wiedzy o społeczeństwie dobiegła końca. Egzamin na poziomie rozszerzonym trwał 180 minut. Jak mówią Interii maturzyści, jedno z zadań odnosiło się do Lecha Kaczyńskiego. Jeszcze dziś znajdziecie u nasz arkusz CKE z WOS (formuła 2023) wraz z proponowanymi odpowiedziami.

Interia zapytała maturzystów o pierwsze wrażenia po egzaminie z WOS-u. Jak usłyszała nasza dziennikarka Magdalena Raducha, jedno z zadań dotyczyło prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
- Było zadanie, gdzie pojawiło się jego przemówienie z 2008 roku w sprawie konfliktu Rosji i Gruzji. Na podstawie tekstu przemówienia i zdjęcia, na którym był Lech Kaczyński wraz z innymi prezydentami, należało napisać, kto wygłosił przemówienie. Chodziło właśnie o prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ja osobiście się ucieszyłem, bo to było jedno z prostszych możliwych pytań o konflikty zbrojne - powiedział Interii Miłosz, maturzysta z Katowic, który zdawał dzisiaj maturę z wiedzy o społeczeństwie.
- Zakładam, że niektórzy mogli uznać, że próbuje się gloryfikować prezydenta Kaczyńskiego, ale tu akurat jest to uzasadnione użycie przypadku z historii współczesnej - dodaje.
Matura z WOS. Dwa rodzaje arkuszy - fioletowe i pomarańczowe
Matura 2023 jest wyjątkowa, ponieważ dla zdających przygotowano dwa rodzaje arkuszy CKE: dla absolwentów czteroletnich liceów (efekt reformy PiS) przewidziano fioletowe arkusze formuły 2023 (tzw. nowa matura), z kolei absolwenci techników i osoby poprawiające wynik podchodzą do "starej matury" - czyli formuły 2015. W tym przypadku arkusze są w kolorze pomarańczowym.
WOS na poziomie rozszerzonym zdaje łącznie około 17 tys. osób, w tym większość zmierzyła się z formułą 2023 - prawie 12 tys. zdających. Dla tych maturzystów mamy dobrą wiadomość! Już o godz. 14:00 opublikujemy arkusz CKE z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym wraz z proponowanymi odpowiedziami. Szukajcie ich w naszym raporcie specjalnym "Matura 2023. Arkusze"
WOS przedmiot dodatkowy. Co to oznacza?
Każdy maturzysta, żeby zdać maturę 2023 musi przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: polski, matematyka, język obcy nowożytny i uzyskać wynik co najmniej 30 proc. Konieczne jest także zaliczenie dwóch matur ustnych: z polskiego i wybranego języka obcego (tu też trzeba uzyskać 30 proc.).
WOS jest przedmiotem dodatkowym. Oznacza to, że maturzyści deklarowali chęć jego zdawania. Każdy musi bowiem przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą pisać maturę z maksymalnie sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wśród przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Ponieważ egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są wyłącznie na poziomie rozszerzonym, do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
W przypadku przedmiotu dodatkowego nie ma minimalnej liczby punktów, jaką należy uzyskać. Warto jednak zawalczyć o jak najlepszy wynik, który może pomóc podczas rekrutacji na studia.
Matura 2023. Gdzie arkusze CKE i odpowiedzi? W raporcie Interii
Maturzyści! Pamiętajcie, ze każdego dnia publikujemy dla was arkusze CKE wraz z nieoficjalnymi odpowiedziami, które przygotowują doświadczeni eksperci. Dotychczas rozwiązywaliśmy już matury z: języka polskiego, angielskiego na poziomie podstawowym, angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz matematyki. Każdy z nich w obu formułach: 2015 i 2023.
Wymienione arkusze CKE znajdziecie tutaj: Matura 2023 z polskiego. Tu znajdziesz arkusz i odpowiedzi w nowej formule
Matury 2023. Abiturienci zaczęli od języka polskiego
Dla ponad 270 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia matury rozpoczęły się obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich są osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu. Są też osoby, które zdały wcześniej egzamin, ale chcą poprawić jego wynik. W kolejnych dniach odbyły się matury z matematyki oraz języka angielskiego.










