Reklama

Reklama

​Trzy lata od zabójstwa Pawła Adamowicza. Uroczystości w Gdańsku

Paweł Adamowicz, prezydenta Gdańska, został zamordowany trzy lata temu w czasie lokalnego finału WOŚP. Rodzinne miasto polityka uczci jego pamięć. Główne uroczystości zaplanowano na czwartek.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 r. został zaatakowany podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Napastnikiem był Stefan W. Raniony nożem samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala. Paweł Adamowicz zmarł następnego dnia. Miał 53 lata.

Pogrzeb polityka rządzącego Gdańskiem od 1998 roku odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej. Urna z jego prochami spoczęła w kaplicy św. Marcina.

W grudniu 2021 roku prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko Stefanowi W. Kilka dni temu TVN24 podał informację, że mężczyzna zrezygnował z obrońcy. Stefan W. przekazał swoją decyzję adwokatowi w liście. - Otrzymałem od oskarżonego list, z którego wynika, iż wprawdzie jest on zadowolony z dotychczasowej obrony jego osoby, jednakże uznaje, że jego sprawa jest sprawą prostą i nie widzi potrzeby, aby musiał być na etapie postępowania sądowego reprezentowany przez obrońcę z wyboru - powiedział adwokat Marcin Lipski.

Reklama

Gdańsk upamiętni Pawła Adamowicza

Rodzinne miasto Pawła Adamowicza zaplanowało kilka wydarzeń, które mają upamiętnić wieloletniego prezydenta Gdańska. W czwartek o 19:30 w okolicy Katowni w miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do araku na włodarza miasta, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. wdowa Magdalena Adamowicz oraz brat Piotr Adamowicz, a także obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi "The Sound of Silence", na wspomnienie dużego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w Gdańsku w dniu śmierci Adamowicza.

Później w Bazylice Mariackiej zostaną złożone kwiaty przy grobie Pawła Adamowicza.

W piątek obchody związane z trzecią rocznicą śmierci prezydenta Gdańska zaplanowano m.in. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Europejskim Centrum Solidarności. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje