Aleksandra Dulkiewicz - wykształcenie
Aleksandra Dulkiewicz ukończyła Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater w Gdańsku. W 1998 roku została absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, a w 2006 ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim.
W latach 2004 - 2005 studiowała na Wydziale Nauk Prawnych Paris Lodron University w Salzburgu.
Aleksandra Dulkiewicz - kariera zawodowa i polityczna
Aleksandra Dulkiewicz w przeszłości była członkiem stowarzyszenia Młodych Konserwatystów. Aktywnie udzielała się w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. Była również zaangażowana w kampanię prezydencką Hanny Gronkiewicz-Waltz.
W 2000 roku rozpoczęła pracę przy organizacji Gdańskiego Areopagu, a w 2006 została asystentką ówczesnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Od 2009 do 2014 roku pracowała w Europejskim Centrum Solidarności, a w latach 2014–2017 w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.
W 2010 i 2014 otrzymała mandat radnej Gdańska z ramienia Platformy Obywatelskiej, natomiast w 2014 była szefową jej klubu radnych. Od 20 marca 2017 do 14 stycznia 2019 roku pełniła funkcję zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.
Po śmierci Pawła Adamowicza przejęła jego obowiązki 22 stycznia 2019. Kandydowała na urząd prezydenta Gdańska w przedterminowych wyborach. Została poparta przez PO, PSL, Nowoczesną i Wiosnę. Zwyciężyła w pierwszej turze i została pierwszą kobietą na stanowisku prezydent Gdańska w historii tego miasta.
Aleksandra Dulkiewicz - wybory samorządowe 2024
Pokonała sześciu kontrkandydatów. Tomasz Rakowski (KW PiS) uzyskał 36 244 głosy, czyli 20,33 proc. Na Andrzeja Peckę (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050) głos oddało 12 355 osób, czyli 6,93 proc. Na kolejnym miejscu znalazł się Michał Urbaniak, na którego zagłosowały 7 723 osoby, czyli 4,33 proc. Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) uzyskał 7 621 głosów, czyli 4,27 proc. Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk) zdobył 5 821 głosów, czyli 3,26 proc. Na Mariusza Andrzejczaka (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska) oddano 5 213 głosów, czyli 2,92 proc.
Przed wyborami Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że najważniejszym projektem, który zamierza zrealizować, jest warta ponad 2 mld zł budowa nowej linii kolejowej PKM do Gdańska Południa. Dodała, że po wyborach zamierza sprawnie ruszyć z projektami, na które miasto może otrzymać dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy.
W kampanii wyborczej Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła "Siódemkę dla Gdańska", czyli siedem filarów programowych do roku 2029 r. Wśród postulatów pn. "Gdańsk dla wspólnoty" wymieniła pozyskanie 2 tys. mieszkań komunalnych. W punkcie "Gdańsk dla przyszłości" wymieniła projekt budowy kolei wiodącej do południowych dzielnic miasta i łączącej sąsiadujące miejscowości w gminach Kolbudy i Pruszcz Gdański. Trzeci filar to "Gdańsk dla klimatu", w którym znalazła się m.in. budowa Parku Południowego. W postulacie pn. "Gdańsk dla zdrowia" Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała budowę centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Elementem punktu piątego pn. "Gdańsk dla mobilności" jest rozbudowa linii tramwajowych. W punkcie szóstym pn. "Gdańsk dla przedsiębiorczych" wymieniła wsparcie branży morskiej. Siódmy pakiet działań pn. "Gdańsk dla kultury i czasu wolnego" dotyczył m.in. budowy nowych basenów w mieście.
Aleksandra Dulkiewicz - życie prywatne
Aleksandra Dulkiewicz jest matką. Wychowuje córkę o imieniu Maria.