Reklama

Magdalena Adamowicz

Poniedziałek, 30 października 2023 (11:38)AktualizacjaŚroda, 22 maja 2024 (14:10)

Magdalena Adamowicz to polska prawniczka, eurodeputowana, wykładowczyni prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Jest wdową po Pawle Adamowiczu, prezydencie Gdańska, który został zamordowany przez nożownika w styczniu 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Magdalena Adamowicz
Magdalena Adamowicz/Lukasz Dejnarowicz/Agencja FORUM

Magdalena Adamowicz

  • Data urodzenia:10.04.1973
  • Miejsce urodzenia:Słupsk
  • Kraj urodzenia:Polska

Magdalena Adamowicz - wykształcenie i kariera zawodowa

Magdalena Adamowicz ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie zdobyła tytuł radcy prawnego. W 2003 roku uzyskała stopień doktora nauk prawnych i rozpoczęła pracę jako nauczyciel akademicki w Katedrze Prawa Morskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Magdalena Adamowicz jest także absolwentką Szkoły Prawa Angielskiego i Europejskiego "Introduction to English and EU Law" oraz Szkoły Prawa Niemieckiego, Deutsche Rechtsschule Danzig. Zawodowo specjalizuje się w prawie morskim.

Magdalena Adamowicz - kariera polityczna

26 maja 2019 roku Magdalena Adamowicz zdobyła mandat do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej, mając poparcie Platformy Obywatelskiej. W Europarlamencie należy do Grupy Europejskiej Partii Ludowej.

Od 2019 roku jest przewodniczącą delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Republiką Południowej Afryki. Jest także członkinią m.in. Komisji Transportu i Turystyki oraz Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Została kandydatką Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Magdalena Adamowicz - kontrowersje

W 2023 r. trwał proces przeciwko Magdalenie Adamowicz, której prokuratura zarzuca błędne rozliczanie podatku i zatajenie dochodu za wynajem mieszkań. Według prokuratury eurodeputowana w zeznaniach podatkowych w latach 2011 i 2012 nie wykazała 400 tysięcy złotych dochodów i nie rozliczyła się w związku z wynajmowaniem lokali mieszkalnych. Zdaniem śledczych mogło to doprowadzić do pomniejszenia należnych podatków o ok. 120 tys złotych.

Sąd rejonowy w pierwszej instancji wydał wyrok uniewinniający, jednak w postępowaniu odwoławczym sprawa została skierowana do ponownego rozpoznania. Magdalena Adamowicz podczas procesu mówiła, że wraz ze zmarłym mężem rozliczała się z podatków w sposób zgodny z obowiązującym prawem oraz, że "uzyskane przez nich dochody pochodziły jedynie z jawnych źródeł".

Magdalena Adamowicz - życie prywatne

W latach 1999 - 2019 Magdalena Adamowicz była żoną Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który zmarł 14 stycznia 2019 roku w szpitalu, po ataku nożownika w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Magdalena Adamowicz ma dwie córki - Antoninę i Teresę.

W 2022 roku Magdalena Adamowicz została prezesem fundacji Instytut Pawła Adamowicza.

Magdalena Adamowicz - Wiadomości

Poniedziałek, 17 października 2022 (12:01)
Stefan W., który jest oskarżony o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na początku poniedziałkowej rozprawy, po tym jak sędzia wyłączyła jawność na czas przesłuchania dwojga świadków,...
Środa, 1 czerwca 2022 (12:31)
Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe zdecydował w sprawie żony tragicznie zmarłego prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza. Jak wynika z informacji mediów, Magdalena Adamowicz została uniewinniona od...

Magdalena Adamowicz - Wideo