Reklama

Reklama

Niespokojnie na granicy z Białorusią. "Przybyli z Rosji"

​20 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Etiopii, Rwandy, Gambii i Konga - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Jak przekazano, zatrzymanych zostało również dwóch przemytników.

"Nielegalne przekroczenia granicy miały miejsce na odcinkach, za których ochronę odpowiadają placówki SG w Płaskiej, Szudziałowie, Kuźnicy i Narewce" - poinformowała SG w czwartek rano na Twitterze. Podała też, że zatrzymani cudzoziemcy dostali się na Białoruś z Rosji.

Granica polsko-białoruska. SG o kolejnej próbie wtargnięcia

Zatrzymano również dwóch pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Samochodem zatrzymanym do kontroli przez  patrol z Placówki SG w Nowym Dworze podróżowali obywatel Niemiec i Turcji

Cudzoziemcy nie potrafili wyjaśnić, w jakim celu znajdowali się w strefie objętej zakazem przebywania, a następnie przyznali się, że zamierzali udzielić pomocy nielegalnym migrantom w przekroczeniu granicy. Zostali ukarani grzywną, a  dodatkowo wszczęto postępowania administracyjne. Wobec obywatela Turcji postępowanie w  sprawie zobowiązania do powrotu, a wobec obywatela Niemiec wydalenia z terytorium RP.

Reklama

Podlaski Oddział SG ocenia, że w ostatnim czasie liczba imigrantów zatrzymywanych w ciągu doby na odcinku granicy z Białorusią oscyluje średnio między 40 a 120 osób. W tym roku rekordowy pod tym względem był dotąd 21 marca; wówczas SG zatrzymała łącznie 134 osoby; największą 40-osobową grupę w Narewce.

Granica z Białorusią. Trwa budowa zapory

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - "eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego".

Jednocześnie trwa budowa zapory chroniącej granicę Polski.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy