Reklama

Teleskop Webba odkrył coś, co nie powinno istnieć. Przeczy teoriom naukowców

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba prawdopodobnie znalazł galaktyki, których istnienie przeczy standardowemu modelowi kosmologicznemu. Wydaje się, że są one zbyt masywne jak na czas swoich narodzin. Ustalenia naukowców podważają obecne rozumienie ewolucji wczesnego Wszechświata.

Astronomowie z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin poinformowali na łamach "Nature Astronomy", że sześć z najstarszych i najbardziej masywnych galaktyk zaobserwowanych przez teleskop Webba wydaje się przeczyć najbardziej rozpowszechnionym poglądom obowiązującym w kosmologii. Naukowcy szacują bowiem, że galaktyki te narodziły się w ciągu 500-700 milionów lat po Wielkim Wybuchu, a ich masa wynosi ponad 10 miliardów mas Słońca. 

Reklama

Jedna z galaktyk ma być nawet równie masywna co Droga Mleczna, a jest od niej młodsza o miliardy lat - przekazał uniwersytet.

Wszechświat. Ekspert: Wkraczamy w nieznane terytorium

- Jeśli szacunki dotyczące masy są prawidłowe, to wkraczamy na nieznane terytorium. Wyjaśnienie tego zjawiska będzie wymagało dodania czegoś całkowicie nowego do teorii formowania się galaktyk lub modyfikacji poglądów kosmologicznych - powiedział Mike Boylan-Kolchin z Uniwersytetu Teksańskiego.

Jak dodał, jednym z możliwych wyjaśnień byłoby stwierdzenie, że wkrótce po Wielkim Wybuchu wszechświat rozszerzał się szybciej, niż sądzimy. Jednak by tak masywne galaktyki uformowały się tak szybko, w gwiazdy musiałoby zamienić się niemal 100 proc. zawartego w nich gazu, mimo że zazwyczaj zmienia się nie więcej niż 10 proc. - przypomina w swoim omówieniu Mariusz Błoński z portalu kopalniawiedzy.pl.

- Taki przypadek wymagałby zupełnie innych zjawisk, niż obserwujemy - dodał ekspert.

Nowe galaktyki. "Możliwa zmiana poglądów myślenia o Wszechświecie"

Jak podkreślono, dane mogą postawić astronomów przed poważnym problemem. Jeśli bowiem masy i wiek wspomnianych galaktyk zostaną potwierdzone, mogą być potrzebne fundamentalne zmiany w obowiązującym modelu kosmologicznym. Jeśli istnieją więc inne, szybsze sposoby formowania się galaktyk, konieczna będzie radykalna zmiana poglądów naukowych.

Oceny wieku i masy wspomnianych sześciu galaktyk to wstępne szacunki. Następnym etapem prac powinno być przeprowadzenie badań spektroskopowych. W ich trakcie może się np. okazać, że czarne dziury w centrach galaktyk tak bardzo podgrzewają otaczający je gaz, że galaktyki są jaśniejsze, zatem wydają się bardziej masywne niż w rzeczywistości. Nie można też wykluczyć, że galaktyki tak naprawdę są młodsze, jednak znajdujący się po drodze pył zmienia kolor docierającego stamtąd światła, co mogło zmylić naukowców.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Wszechświat | Kosmiczny teleskop Jamesa Webba | galaktyka | nauka

Reklama

Reklama

Reklama