Reklama

Reklama

Sinice psują Polakom urlopy. W tych miejscach nie wolno się kąpać [MAPA]

Sezon wakacyjny w pełni. Sinice w Polsce już się pojawiły, dlatego Główny Inspektorat Sanitarny udostępnia interaktywną mapę kąpielisk, dzięki której możemy dowiedzieć się, które plaże są otwarte i bezpieczne. Wiedza na temat otwartych kąpielisk w Polsce pozwoli lepiej zaplanować wypoczynek w kraju. Gdzie są sinice w Polsce w lipcu 2022?

Sinice w Bałtyku 2022. Czym są?

Pojawienie się sinic w sezonie wakacyjnym nie jest niczym nadzwyczajnym. Polscy turyści na przestrzeni lat musieli przyzwyczaić się do ich występowania w tym okresie. Sinice co roku psują bowiem urlopowe plany wielu miłośnikom kąpieli zarówno morskich, jak i w jeziorach.

Sinice należą do jednych z najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Można je spotkać prawie w każdym środowisku, ponieważ są odporne na długotrwałe susze oraz bardzo wysokie temperatury, a nawet wysoką kwasowość podłoża. Dzięki zawartości chlorofilu mają zieloną barwę.

Reklama

Sinice są szczególnie liczne w wodach zanieczyszczonych ściekami i nawozami sztucznymi, a więc położonymi blisko dużych ośrodków miejskich. O ich zakwicie w wodzie świadczą dwie rzeczy:

  • nieprzyjemny zapach wody,
  • gęste kożuchy sinicowe formujące się na powierzchni wody.

Niestety, ofiarą sinic niemal każdego roku padają kąpieliska na wybrzeżu Bałtyku, a także w Trójmieście, najczęściej w czerwcu i lipcu. Jednak sprzyjająca się rozmnażaniu sinic pogoda sprawia, że bakterie te występują nie tylko nad polskim morzem, ale również w innych kąpieliskach w różnych częściach kraju.

Czy sinice są groźne dla człowieka?

Początkowo sinice zaklasyfikowano do roślin, ale według najnowszej klasyfikacji uznano je za bakterie. Część szczepów sinic produkuje bowiem szkodliwe dla ludzi i zwierząt toksyny, które mogą wywołać różnego rodzaju zmiany uczuleniowe na skórze, a po napiciu się wody je zawierającej powodują schorzenia żołądkowo-jelitowe.

Co ciekawe, zagrożenie stanowi nie tylko kontakt skóry ze skażoną wodą, ale również wdychanie powietrza, zawierającego toksyny sinicowe. Mogą pojawić się również reakcje alergiczne - wtedy dominuje wysypka, pęcherze, czy zaostrzenie objawów astmy. Także objawem zatrucia mogą być trudności z oddychaniem.

Kiedy sinice pojawiają się w wodzie, staje się ona zielonkawa i mętna. Może powstać również tzw. kożuch sinicowy. W kąpieliskach zainfekowanych sinicami podnoszone są najczęściej czerwone flagi. Oznacza to, że na danym terenie obowiązuje zakaz kąpieli. Bezwzględnie należy przestrzegać tych zakazów i warto sprawdzić tę informację wcześniej.

Sinice 2022. Gdzie nie wolno się kąpać?

Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowsza mapa sinic w Polsce opracowana przez Główny Inspektorat Sanitarny. Na stronie dostępna jest zarówno lista kąpielisk z adresami, jak i mapa ze znacznikami, pozwalającymi dowiedzieć się, gdzie w okolicy są kąpieliska i kiedy ostatnio była w nich badana czystość wody pod kątem występowania bakterii.

Dobra informacja dla wszystkich turystów przebywających na wakacjach nad polskim morzem jest taka, że w tej chwili nad Bałtykiem nie odnotowano przypadków zamknięcia kąpielisk z powodu sinic. Można zatem bezpiecznie zażywać słonecznych kąpieli.

Nie wiadomo, ile jeszcze potrwa taki stan rzeczy. Na mapie sinic, którą GIS opublikował i aktualizuje TUTAJ, można w każdym momencie dokładnie sprawdzić, gdzie są sinice w Bałtyku 2022. Zielone znaczniki oznaczają otwarte i czyste kąpieliska, czerwone to kąpieliska zamknięte, szare mogą być albo otwarte, albo zamknięte (trwają badania wody).

Mapa sinic 2022. Które kąpieliska w Polsce są zamknięte?

Mimo że Morze Bałtyckie na razie jest wolne od ataku sinic, to w Polsce są już kąpieliska skażone groźnymi dla zdrowia bakteriami. Na mapie GIS w lipcu 2022 jest już sześć zamkniętych kąpielisk. W tej grupie znalazło się:

  • kąpielisko OKiR w Strykowie (woj. łódzkie);
  • kąpielisko "Stawy Stefańskiego" w Łodzi;
  • kąpielisko Malta na jeziorze Maltańskim w Poznaniu;
  • kąpielisko Miejskie w Czyżewie (woj. podlaskie);
  • kąpielisko Moczydło w Nieliszu (woj. lubelskie);
  • kąpielisko w Radgoszczy - Narożnikach (woj. małopolskie).

Zobacz też:

Sinice zmorą Bałtyku. Dlaczego są niebezpieczne dla człowieka?

Groźne bakterie czyhają w tych polskich kąpieliskach! GIS publikuje mapę

Reklama

Reklama

Reklama