Reklama

Mężczyzna zmarł po ugryzieniu przez kleszcza. Winny tajemniczy wirus Powassan

W Stanach Zjednoczonych mężczyzna zarażony rzadkim, lecz potencjalnie śmiertelnym wirusem Powassan zmarł w szpitalu, po tym, jak po ugryzieniu przez kleszcza rozwinęły się u niego bardzo silne objawy neurologiczne. Na chorobę nie ma obecnie skutecznych leków ani szczepionki.


Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w stanie Maine w USA potwierdziło, że pacjent zmarł w wyniku zarażenia chorobą przenoszoną przez kilka gatunków kleszczy, m.in. przez kleszcze czarnonogie.

Zmarł po ugryzieniu przez kleszcza. Powodem wirus Powassan

Jak podają amerykańscy lekarze, zakażenie wirusem Powassan występuje sporadycznie. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej rejestrował ok. 10 przypadków choroby rocznie. Od 2015 r. częstotliwość zakażeń wzrosła ponad dwukrotnie (średnio do 25 przypadków w skali roku), wciąż jednak są to niewielkie liczby. W stanie Maine od 2014 r. wykryto zaledwie 14 przypadków. 

Do największej liczby zakażeń wirusem Powassan dochodzi w rejonie Wielkich Jezior, czyli na pograniczu USA i Kanady w okresie wzmożonej aktywności kleszczy, czyli od wczesnej wiosny do jesieni.

Reklama

Wirus Powassan należy do flawiwirusów przenoszonych przez pasożyty z rodziny kleszczowatych. Ze względu na niską częstotliwość występowania, nie został on jeszcze dokładnie przebadany.

Wirus Pawassan - jak przebiega zarażenie chorobą odkleszczową?

20 kwietnia 2022 roku CDC poinformowało o śmierci pacjenta, który zakaził się wirusem Powassan po ugryzieniu przez kleszcza. U mężczyzny doszło do ciężkich powikłań neurologicznych. Wirus Powassan może jednak dawać bardzo zróżnicowane objawy. Okres inkubacji bywa bardzo długi - wynosi od 8 do 35 dni. 

Po tym czasie najczęściej pojawiają się takie objawy jak:

  • złe samopoczucie,
  • wysoka gorączka,
  • bóle i zawroty głowy,
  • dreszcze,
  • wymioty

U niektórych pacjentów dolegliwości po kilku dniach mijają samoczynnie, u innych może dojść do ich nasilenia, a nawet wystąpienia ciężkiego zapalenia mózgu, kończącego się śmiercią u ok. 10 proc. pacjentów. Wirus Powassan może doprowadzić również do powikłań neurologicznych w postaci zaburzeń pamięci, zaburzeń koordynacji ruchowej lub częściowego porażenia ciała aż u 50 proc. chorych. 

Lekarze zaznaczają jednak, że u wielu pacjentów zakażenie wirusem Powassan przebiega całkowicie bezobjawowo.

 

Ugryzienie przez kleszcza - jak leczyć zakażenie wirusem Powassan?

Obecnie nie ma skutecznego leku ani szczepionki zapobiegającej wirusowi Powassan. Lekarze przestrzegają, że najlepszą ochroną przed zakażeniem jest unikanie siedlisk kleszczy oraz odpowiednia profilaktyka i kontrola skóry po powrocie z potencjalnie niebezpiecznych miejsc

"Kleszcze są teraz aktywne i szukają gospodarza do ugryzienia. Wzywam mieszkańców i gości Maine do podjęcia kroków zapobiegających ukąszeniom kleszczy" - po ostatnim incydencie przestrzega mieszkańców stanu Maine Nirav D. Shah, pełniący funkcję dyrektora Maine CDC.

Kleszcze mogą przenosić patogeny wywołujące znacznie więcej niebezpiecznych dla człowieka chorób, takich jak borelioza, bebeszjoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Czytaj również:

Zaskakujące wyniki badań na temat kleszczy. Niesamowite, do czego są zdolne!

Wyjąłeś kleszcza i co teraz? Badać go, czy nie?

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze

Reklama

Reklama

Reklama