Reklama

Zaskakujące wyniki badań na temat kleszczy. Niesamowite do czego są zdolne

Pożywienie jest niezbędne do przetrwania, lecz nie dla pewnego rodzaju kleszczy z Afryki Wschodniej. Jeden z gatunków jest w stanie przetrwać bez jedzenia nawet 8 lat. Długa żywotność kleszczy nie jest jedynym wnioskiem wyciągniętym z najnowszych badań. Co jeszcze wiemy o gatunku Argas Brumpti?

Do odkrycia długiej żywotności kleszczy doszedł Julian Shepherd, profesor nauk biologicznych na Binghamton University w Nowym Jorku. Badał długowieczność oraz zdolności reprodukcyjne gatunku Argas Brumpti. Wszystko przez... kleszcze, które otrzymał w prezencie w 1976 roku. Zdecydował się je badać w swoim laboratorium, a ich wyniki mocno go zaskoczyły. 

Argas Brumpti. Co to za gatunek kleszcza?

Argas Brumpti jest gatunkiem kleszcza miękkiego. Występuje w południowej oraz wschodniej Afryce. Największą różnicą między nimi a innymi rodzajami kleszczy są ich nawyki żywieniowe. Afrykańskie kleszcze są mniej napęczniałe, mimo iż posiłek spożywają częściej. 

Reklama

"Zawsze fascynuje mnie przystosowanie organizmów do ich środowiska - w tym przypadku suche środowisko, praktycznie bez dostępu do wody przez długi czas i styl życia z bardzo długimi przerwami bez jedzenia" - powiedział Shepherd. Po 45 latach badań ich wyniki opublikował w Journal of Medical Etnomology.

Eksperymenty rozpoczęły się w 1984 roku. Po odsunięciu kleszczy od ich stałego pożywienia zwierzęta były w stanie przetrwać. Samce Argas Brumpti przeżyły bez pożywienia cztery lata, natomiast samice przetrwały kolejne cztery. Po tym czasie badacz zaczął ponownie dokarmiać kleszcze, co pomogło mu poznać kolejną cechę tego typu pajęczaków.

Kleszcze. Co jeszcze prócz długowieczności?

Ponowne dokarmienie samic spowodowało złożenie przez nie jaj. Było to zaskakujące, gdyż kleszcze bardzo rzadko rozmnażają się bez partnera. Długowieczność tego rodzaju pajęczaków oraz długa żywotność plemników jest rekordem wśród wszystkich gatunków tych zwierząt.

"Opóźnienie reprodukcji prawdopodobnie oznacza długotrwałe przechowywanie żywotnych plemników, co również najwyraźniej jest rekordem dla tego gatunku kleszcza" - wspomina Shepherd.

Dalsze losy kleszczy afrykańskich

W związku z opóźnioną reprodukcją kleszczy profesor chciał kontynuować pracę, tym razem na potomstwie. Dzięki temu można pozyskać więcej informacji na temat zdolności Argas Brumpti. Dalszymi badaniami zajęli się naukowcy z RPA.

Shepherd uważa, że dalsze badania mogą pomóc w znalezieniu możliwości przetrwania w warunkach głodowych. Kleszcze nie są jedynymi zwierzętami, które są w stanie przetrwać długi okres bez jedzenia. Niesporczaki, inaczej zwane niedźwiedziami wodnymi są w stanie żyć bez pożywienia przez 30 lat. Jeden z rodzajów salamandry jaskiniowej przeżyje dekadę, natomiast duże krokodyle dają sobie radę przez ponad rok.

***

Czytaj także:

NOP po szczepieniu przeciw COVID-19. Pierwsze odszkodowanie

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy