Małpia ospa dotarła do Polski? Objawy choroby według GIS

Oprac.: Aleksandra Waleczek
Małpia ospa jest chorobą tropikalną, która w maju po raz pierwszy od wielu lat została wykryta w Europie. Ze względu na liczne przypadki zakażeń wirusem z rodzaju Orthopoxvirus, minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenia dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia lub rozpoznania małpiej ospy w Polsce. Czy w związku z tym mamy się czego obawiać? Oto, jakie są najczęstsze objawy małpiej ospy według GIS oraz na czym polega jej leczenie.

Małpia ospa (z ang. monkeypox) to choroba odzwierzęca wywoływana przez wirus z rodzaju Orthopoxvirus, która na początku maja zaczęła rozprzestrzeniać się w Europie. Nigdy wcześniej nie odnotowano tak licznych przypadków zakażeń małpią ospą na Starym Kontynencie.
Do 2022 roku stwarzała ona zagrożenie przede wszystkim w Afryce Środkowej i Zachodniej, a pojedyncze przypadki ospy małpiej poza tym kontynentem miały związek z importem zwierząt lub podróżami międzynarodowymi.
Spis treści:
Małpia ospa w Polsce? Minister zdrowia podpisał rozporządzenia
Małpia ospa w Polsce nie została jeszcze potwierdzona, jednak nasz rząd postanowił zareagować na coraz liczniejsze przypadki zachorowań w Europie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenia objaśniające proces postępowania w przypadku potencjalnego zakażenia wirusem małpiej ospy. Ich treść jest dostępna na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
- Pierwsze rozporządzenie ministerstwa zdrowia włącza małpią ospę do wykazu chorób zakaźnych.
- Drugie rozporządzenie ministerstwa zdrowia nakłada na lekarzy i felczerów obowiązek zgłaszania do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego wszystkich przypadków podejrzenia bądź rozpoznania małpiej ospy u pacjentów (również zgonów z powodu tej choroby).
- Trzecie rozporządzenie ministerstwa zdrowia wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub podejrzanych o zakażenie ospą małpią. W przypadku pozostawania w styczności z wirusem lub narażenia na kontakt z chorobą wyznacza natomiast kwarantannę przez 21 dni – licząc od dnia następującego po ostatnim dniu styczności ze źródłem wirusa.
Małpia ospa. Jak można się zarazić?
Ospa małpia może przenosić się poprzez bliski kontakt ze źródłem zakażenia. Główny Inspektorat Sanitarny na stronie GOV wyjaśnia, że przeniesienie wirusa małpiej ospy występuje na skutek:
- przenoszenia się kropelek z dróg oddechowych podczas bezpośredniego, długotrwałego kontaktu twarzą w twarz
- bezpośredniego kontaktu z płynami ustrojowymi zakażonej osoby
- bezpośredniego kontaktu błony śluzowej lub nienaruszonej skóry ze zmianami skórnymi osoby zakażonej, w tym kontaktu seksualnego
Niekiedy dochodzi również do transmisji wirusa małpiej ospy z materiału skażonego nim np. pościeli, przedmiotów używanych przez zakażoną osobę, w tym jego odzież.
Małpia ospa. Objawy choroby według GIS
Objawy małpiej ospy według GIS zostały podzielone na symptomy początkowe i dalsze, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
Początkowe objawy małpiej ospy to:
- gorączka powyżej 38,50 st. C
- ból głowy
- ból mięśni
- ból pleców
- osłabienie
- powiększenie węzłów chłonnych (ogólnie lub miejscowo)
Ostatni z wymienionych objawów małpiej ospy odróżnia ją od ospy wietrznej, w której przebiegu powiększeni węzłów chłonnych występuje rzadziej.

Dalsze objawy małpiej ospy:
- wysypka po 1-3 dniach, która z niewielkich plamek przeistacza się w grudki i pęcherzyki, a następnie w krosty i strupki.
- wysypka na ogół najpierw pojawia się na twarzy, aby później rozprzestrzenić się na pozostałe części ciała.
- wysypka utrzymuje się przez okres od 2 do 4 tygodni i w tym czasie pacjent może stanowić zagrożenie dla innych.
- po ustąpieniu wysypki na ciele pojawiają się głębokie blizny, które zanikają po okresie od 1 do 4 lat.
Okres inkubacji wirusa małpiej ospy wynosi zwykle od 6 do 13 dni, ale może wynosić od 5 do 21 dni, w zależności od przypadku.
Czytaj również:
Zobacz także: