Reklama

Reklama

Marta Lempart, "Babcia Kasia" i Wanda Traczyk-Stawska nominowane do nagrody Warszawianka Roku 2021

Stołeczny ratusz podał nazwiska dziesięciu kobiet nominowanych w konkursie Warszawianka Roku 2021. Wśród nich są m.in.: Marta Lempart, Babcia Kasia i Wanda Traczyk-Stawska. Głosowanie trwa do 22 października.

Ratusz ogłosił 10 nazwisk kobiet nominowanych w konkursie na Warszawiankę Roku 2021. Pośród nominowanych są m.in. Marta Lempart - liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, "Babcia Kasia" (Katarzyna Augustynek) - "ikona protestów ulicznych w Warszawie" - jak opisał stołeczny ratusz i Wanda Traczyk-Stawska - harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, z której inicjatywy powstała np. Izba Pamięci dokumentująca Rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy.

"Nasze autorytety i nasza duma"

"Zaangażowane, mądre, empatyczne. Działające na rzecz kobiet, praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego. Na rzecz Miasta Stołecznego Warszawa. Nasze autorytety i nasza duma - poznajcie wyjątkowe kobiety nominowane do tegorocznej nagrody #Warszawianka Roku i zagłosujcie" - napisał na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Reklama

Głosować można do 22 października przez stronę internetową.

10 nominowanych kobiet

Oprócz trzech wcześniej wymienionych kobiet na liście są też inne aktywistki, działaczki i dziennikarki związane z Warszawą. Są to: Agnieszka Kępka - współzałożycielka i koordynatorka działań organizacji pomocowej dla osób w kryzysie bezdomności, zainicjonowana przez warszawskich buddystów. Marina Hulia - nauczycielka, działaczka społeczna, opiekująca się uchodźcami, seniorami oraz osobami w kryzysie bezdomności. Agnieszka Sikora - autorka ponad trzystu reportaży radiowych i telewizyjnych o tematyce społecznej. Kamila Górniak - pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji SMA, która wspiera osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni oraz ich opiekunów. Olga Kozierowska - dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna i mentorka. Od 12 lat wspiera rozwój zawodowy i osobisty kobiet w Polsce. Magdalena "Lusia" Żagałkowicz - resocjalizatorka i aktywistka walcząca o polepszenie losu osób w kryzysie bezdomności. W jednej z kamienic w samym sercu warszawskiej Pragi, prowadzi Fundację "Serce Miasta". Sylwia Chutnik - pisarka, aktywistka feministyczna i varsavianistka. Aktywna popularyzatorka czytelnictwa.

Jak informuje stołeczny ratusz, "plebiscyt ma na celu uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy". "Tytuł Warszawianki Roku w 2021 roku zostanie przyznany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości tj.: otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie" - zaznaczył ratusz.

Oficjalne ogłoszenie wyników i uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 9 listopada 2021 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje