Reklama

List ws. migrantów. Podpisali się Trzaskowski i przedstawiciele religii

Prezydent Warszawy, kard. Kazimierz Nycz, bp ewangelicko-augsburski Jerzy Samiec - to niektórzy sygnatariusze oświadczenia o sytuacji uchodźców i migrantów na granicy polsko-białoruskiej. "Wierzymy, że najważniejsze granice przebiegają przez serce człowieka. Te granice powinny zawsze być otwarte" - napisali w liście. Zaapelowali także o wsparcie organizacji, które dobrowolnie pomagają obcokrajowcom chcącym dostać się do Unii Europejskiej.

We wspólnym liście przedstawiciele Kościołów i religii, jak i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przyznali, że "wszyscy ze smutkiem i niepokojem patrzymy na Wschód", gdzie na granicy Polski z Białorusią "migranci i uchodźcy, w tym kobiety, dzieci oraz osoby starsze, doświadczają bólu, głodu i zimna". Dodali, że osoby te pozbawione są opieki prawnej oraz medycznej.

Zdaniem autorów dokumentu, przebywający w pobliżu granicy kierowali się "wizją bezpieczeństwa i dobrobytu", a w drodze są od dawna. "Ich nadzieja na znalezienie domu została wystawiona na ciężką próbę" - ocenili.

Jak dodali, "sytuacja w strefie przygranicznej z jednej strony wywołuje dawno niespotykany odruch solidarności wobec potrzebujących, z drugiej zaś budzi dyskusję o statusie uchodźców". Wydarzenia rozgrywające się na polsko-białoruskim pograniczu nazwali "skomplikowanymi i wielowątkowymi", przypominając, że każdy z nas postrzegają je inaczej. "Sytuacja nie powinna jednak przysłonić najważniejszego: Człowieka, któremu trzeba pomóc tu i teraz" - stwierdzili.

Reklama

Kryzys na granicy. "Musi zatriumfować szacunek do każdej osoby"

Trzaskowski oraz duchowni "chcą dziś wspólnie, ze wszystkimi ludźmi dobrej woli - zarówno wierzącymi, jak niewyznającymi żadnej religii - w sposób zdecydowany okazać współczucie i solidarność wobec potrzebujących migrantów i uchodźców". "Jesteśmy przekonani, że ponad wszystkimi argumentami w dyskusji na temat politycznych aspektów kryzysu migracyjnego musi zatriumfować szacunek do każdej osoby ludzkiej, a wszystkie nasze działania powinny być oparte na uznaniu jej niezbywalnej godności i motywowane potrzebą szybkiej pomocy" - napisali.

Zaapelowali także o wspieranie organizacji, zarówno religijnych, jak i świeckich, prowadzących pomocowe dzieło w przygranicznej strefie". "Wierzymy, że najważniejsze granice przebiegają przez serce człowieka. Te granice powinny zawsze być otwarte" - podsumowali.

Pod listem, poza Trzaskowskim, podpisali się: Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Marek Maria Karol Babi, Arcybiskup Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, a także w imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ks. Doroteusz Sawicki oraz w imieniu Kościoła Grekokatolickiego ks. Bogdan Kruba.

Abp Gądecki zapowiedział kwestę m.in. na integrację uchodźców

Ponadto przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o zorganizowanie 21 listopada ogólnopolskiej zbiórki funduszy w kościołach. Zapowiedział, że "środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone - za pośrednictwem Caritasu Polska - na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".

W dniach 27-28 listopada zbiórkę dla gmin powiatu hajnowskiego, której celem jest wsparcie migrantów, zorganizuje miasto stołeczne Warszawa. Dary mieszkańców Warszawy trafią m.in. do Czeremchy, Białowieży i do Hajnówki.

Zbiórka odbędzie się w godzinach od 9.00 do 15.00 (a w niektórych lokalizacjach do godz. 18.00). Dary będą przyjmowane w miejskich punktach, m.in. na Pradze, Żoliborzu, Ursusie, Wawrze czy w Śródmieściu

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rafał Trzaskowski | migranci | Granica | kościoły

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy