Kolegium IPN krytykuje zmianę nazwy Ronda Dmowskiego. "Haniebny gest"
"Zmiana nazwy Ronda Romana Dmowskiego byłaby haniebnym gestem wymierzonym we wszystkich polskich patriotów. Mamy nadzieję, że zwycięży rozsądek i opamiętanie" - oświadczyło Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. To reakcja na decyzję warszawskich radnych, którzy w czwartek przegłosowali uchwałę "o przyjęciu petycji o zmianie nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet".

"Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wyraża zdecydowany protest wobec podjętej próby zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego w Warszawie" - czytamy w oświadczeniu.
Petycja skierowana została do Rady Warszawy przez osobę prywatną. Za jej przyjęciem głosowało 34 radnych, 19 było przeciw, a pięcioro wstrzymało się od głosu. Przyjęcie tej petycji nie jest jednoznaczne ze zmianą nazwy ronda. O reakcjach polityków na plany zmiany nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet pisaliśmy TUTAJ.
"Tego rodzaju działania wymierzone są w kultywowanie pamięci historycznej Polaków. Roman Dmowski to jeden z ojców naszej Niepodległości, człowiek, który całe swoje życie poświęcił dla Polski. Zmiana nazwy Ronda Romana Dmowskiego byłaby haniebnym gestem wymierzonym we wszystkich polskich patriotów. Mamy nadzieję, że zwycięży rozsądek i opamiętanie" - pisze Kolegium IPN.
Premier: Proszę o opamiętanie
"Rozumiem, że prezydentowi Trzaskowskiemu nie przeszkadza ul. Związku Walki Młodych. Za to przeszkadza Roman Dmowski i cała piękna patriotyczna tradycja ruchu narodowego. Czego możemy spodziewać się dalej? Czy na Muranowie zaraz wróci ul. Nowotki, a zamiast Alei Solidarności będzie znowu ul. Świerczewskiego?" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
"Radnych i prezydenta Warszawy proszę o opamiętanie. Warszawa nie może być przestrzenią realizacji waszych uprzedzeń politycznych. Warszawa to stolica całej Polski" - zakończył swój wpis szef rządu.