Matura 2024 z języka polskiego już we wtorek. O tym musisz pamiętać
Już we wtorek (7 maja) o godzinie 9:00 rozpocznie się tegoroczna matura. W pierwszej kolejności - jak co roku - abiturienci zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym - w formule 2023 i formule 2015. Czym różnią się powyższe egzaminy, ile czasu uczniowie będą mieć na ich rozwiązanie oraz jakie są wymagania? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje.
Matura 2024. Kiedy egzamin z języka polskiego?
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich zdających maturę. Test rozpocznie się 7 maja 2024 roku o godzinie 9. W przypadku formuły 2023 uczniowie będą mieć do dyspozycji 240 minut, z kolei zgodnie z formułą 2015 - 170 minut.
Na egzamin warto wybrać się odpowiednio wcześnie, by się nie spóźnić - gdy arkusze zostaną rozdane, drzwi do sali egzaminacyjnej są zamykane.
Jeśli uczeń z ważnego powodu nie będzie mógł napisać testu w pierwotnym terminie, po spełnieniu formalności może przystąpić do niego w terminie dodatkowym. Ten wyznaczono na 3 czerwca na godz. 9. Z kolei egzamin poprawkowy zaplanowano na 20 sierpnia.
Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się z kolei 20 maja o godzinie 9. W formule 2023 uczniowie będą mieli na rozwiązanie zadań 210 minut. 180 minut przewidziano dla maturzystów mierzących się z formułą 2015.
Matura 2024. Egzamin z języka polskiego. Dwie formuły
Matura 2024 z języka polskiego na poziomie podstawowym przeprowadzona zostanie - jak już wspomnieliśmy - w dwóch formułach. Formuła 2015 dostosowana jest do wymogów egzaminacyjnych dotyczących uczniów, którzy uczyli się w gimnazjum.
Natomiast formuła 2023 uwzględnia zmiany w systemie po likwidacji gimnazjów. Dotyczy ona absolwentów czteroletniego liceum oraz pięcioletniego technikum. Zdecydowana większość absolwentów będzie zdawać maturę na nowych zasadach.
W przypadku obydwu formuł mamy do czynienia z progiem zdawalności. Aby zdać egzamin maturalny 2024 z języka polskiego na poziomie podstawowym abiturient musi uzyskać z niego co najmniej 30 procent możliwych do zdobycia punktów.
Matura 2024 z języka polskiego - dwie formuły. Jak wygląda egzamin?
Matura z języka polskiego w 2024 roku w formule 2023 składa się z trzech części. Pierwsza to język polski w użyciu, która obejmuje czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną oraz notatkę syntetyzującą. Są to głównie zadania otwarte.
Druga część obejmuje test historycznoliteracki, w którym sprawdzana jest znajomość problematyki lektur obowiązkowych. Trzecia - ostatnia część egzaminu - to wypracowanie.
Matura w formule 2015 składa się z dwóch części. W pierwszej zadania przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną weryfikować mają czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad oraz umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną. Część druga obejmuje wypracowanie.
Język polski. Matura 2024 - ile punktów można zdobyć?
W przypadku matury 2024 z języka polskiego na poziomie podstawowym można zdobyć 60 punktów.
W części pierwszej do zgromadzenia jest 10 punktów. W części drugiej 15 punktów. Najwięcej - 35 punktów - zdobyć można za wypracowanie w części trzeciej.
Maturzyści przystępujący do egzaminu w formule 2015 do zdobycia mają 70 punktów. W pierwszej części arkusza uzyskać można maksymalnie 20 punktów, z kolei za drugą - wypracowanie - uczeń uzyskać może 50 punktów.
Matura 2024 - lista lektur, poziom podstawowy
Wymagania z języka polskiego obejmują kształcenie literackie i kulturowe, kształcenie językowe, tworzenie wypowiedzi, samokształcenie, czyli korzystanie z różnych źródeł informacji i dokonywanie oceny ich rzetelności. Ważną częścią przygotowań jest lista lektur przewidziana dla zdających egzamin na poziomie podstawowym:
- Jan Parandowski, Mitologia, część I Grecja;
- Sofokles, Antygona;
- Jan Kochanowski, Odprawa posłów greckich;
- William Szekspir, Makbet;
- Molier, Skąpiec;
- Adam Mickiewicz, Konrad Wallenrod; Dziady cz. III;
- Juliusz Słowacki, Kordian;
- Bolesław Prus, Lalka;
- Eliza Orzeszkowa, Gloria victis;
- Henryk Sienkiewicz, Potop;
- Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara;
- Stanisław Wyspiański, Wesele;
- Stefan Żeromski, Przedwiośnie;
- Tadeusz Borowski, opowiadania: Proszę państwa do gazu, Ludzie, którzy szli;
- Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat;
- Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem;
- Albert Camus, Dżuma;
- George Orwell, Rok 1984;
- Sławomir Mrożek, Tango;
- Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym (wybrane opowiadanie); Górą Edek (z tomu Prawo prerii);
- Jacek Dukaj, Katedra (z tomu W kraju niewiernych);
- Andrzej Stasiuk, Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie);
- Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach).
Prócz tego niektóre dzieła literackie maturzyści powinni znać we fragmentach:
- Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami; Księgi Psalmów, Apokalipsy św. Jana;
- Homer, Iliada (fragmenty);
- Lament świętokrzyski (fragmenty);
- Legenda o św. Aleksym (fragmenty);
- Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty);
- Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragmenty);
- Pieśń o Rolandzie (fragmenty);
- Gall Anonim, Kronika polska (fragmenty);
- Dante Alighieri, Boska Komedia (fragmenty).
Matura 2024, język polski. Co zabrać ze sobą na egzamin?
Dowód osobisty lub paszport - dokumenty te są niezbędne, by potwierdzić tożsamości osoby zdającej. Warto pamiętać, że prawo jazdy lub legitymacja szkolna nie są wystarczające, ponieważ - zgodnie z prawem - nie są to dokumenty tożsamości.
Prócz tego podstawowym elementem wyposażenia maturzysty jest oczywiście długopis z czarnym atramentem.
Na egzamin nie wolno wnosić jedzenia czy napojów - oprócz butelki z wodą. Osoby chore mogą mieć przy sobie niezbędny sprzęt medyczny i leki. Sytuacja taka wymaga wcześniejszego poinformowania komisji egzaminacyjnej.
Na salę egzaminacyjną nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3/mp4, smartwatchy, ani korzystać z nich w tej sali. Konsekwencją wniesienia na salę urządzeń podanych przez CKE jest unieważnienie egzaminu danej osoby, niezależnie od tego czy korzystała z telefonu, czy po prostu miała go przy sobie.
W 2024 roku wyniki egzaminów maturalnych zostaną ogłoszone w formie cyfrowej, za pośrednictwem Zintegrowanego Interfejsu Użytkownika. Uczniowie będą mogli sprawdzić swoje rezultaty za pośrednictwem sieci już 9 lipca 2024 roku o godzinie 8:30.
-----
Najnowsze informacje dotyczące matury 2024 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym - kliknij!
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!