Matura 2023: Chemia rozszerzona. Zobacz arkusz CKE i odpowiedzi
Dzisiaj w całym kraju maturę z chemii zdawało ponad 32 tys. osób - informuje CKE. Czy egzamin był trudny? Przekonajcie się. Tutaj znajdziecie arkusz CKE - chemia, poziom rozszerzony wraz z proponowanymi odpowiedziami, które przygotuje nasz ekspert.
Chemia na poziomie rozszerzonym nie jest egzaminem obowiązkowym. Pisali go dzisiaj tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę. W całym kraju były to w sumie 32 tys. osób. Ponad 21 tys. zmierzyło się z chemią w formule 2023 (fioletowy arkusz CKE). Z kolei formułę 2015 (arkusz pomarańczowy) rozwiązywało ponad 10 tys. osób, w tym 2,4 tys. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia oraz ponad 8 tys. absolwentów z lat ubiegłych.
Chemia, poziom rozszerzony. Arkusz CKE i odpowiedzi, formuła 2023
Czy matura 2023 z chemii była trudna? Tutaj publikujemy arkusz CKE - chemia, poziom rozszerzony, formuła 2023, następnie będziemy zamieszczać kolejne odpowiedzi. Maturzyści, śledźcie nas uważnie!
Matura 2023: Chemia poziom rozszerzony. Zadania od 5 do 10
Matura z chemii. Zadania od 11 do 15
Matura 2023. Chemia - zadania od 16 do 25
Matura z chemii 2023. Zadania od 25 do 34
To już wszystkie rozwiązania. Więcej arkuszy z matury 2023 w raporcie Interii "Matura 2023. Arkusze"
Matura 2023 z chemii. Rodzaje zadań w arkuszu CKE
CKE informowała, że na maturze z chemii w formule 2023, którą zdawali absolwenci czteroletnich liceów (efekt reformy edukacji likwidującej gimnazja), pojawiły się zarówno zadania otwarte jaki i zamknięte.
"W zadaniach egzaminacyjnych szczególny nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności związanych z: rozumowaniem, argumentowaniem, wnioskowaniem i formułowaniem opinii; zastosowaniem do rozwiązywania problemów informacji zawartych w różnorodnych materiałach źródłowych, w tym barwnych ilustracji, zamieszczonych w arkuszu; oceną wiarygodności przedstawionych danych lub otrzymanych wyników; projektowaniem doświadczeń chemicznych oraz interpretacją ich wyników; konstruowaniem wykresów, tabel, schematów; zasadami bezpiecznego posługiwania się sprzętem laboratoryjnym, odczynnikami chemicznymi i wykonywania doświadczeń chemicznych; ochroną środowiska; zastosowaniem narzędzi matematycznych do opisu i analizy zjawisk i procesów" - zapowiadała CKE.
Matura: Chemia, formuła 2023. Zasady oceniania
W ubiegłym roku średni wynik matury z chemii wynosił 37 proc. Jak w tym roku oceniane będą arkusze maturzystów?
Jak podaje CKE, w zasadach oceniania zawarto przykłady poprawnych rozwiązań zadań otwartych, jednak akceptowane będą wszystkie odpowiedzi merytorycznie poprawne i spełniające warunki zadania (również te nieprzewidziane jako przykładowe odpowiedzi w schematach punktowania).
Maturzysta otrzymuje punkty tylko za poprawne rozwiązania, precyzyjnie odpowiadające poleceniom zawartym w zadaniach. Gdy do jednego polecenia zdający podaje kilka odpowiedzi (spośród których jedna jest poprawna, a inne - błędne), nie otrzymuje punktów za żadną z nich. W zadaniach wymagających sformułowania wypowiedzi, takiej jak wyjaśnienie, uzasadnienie, opis zmian możliwych do zaobserwowania w czasie doświadczenia, oprócz poprawności merytorycznej oceniana jest poprawność posługiwania się nomenklaturą chemiczną, umiejętne odwołanie się do materiału źródłowego, jeżeli taki został przedstawiony, oraz spójność, logika i klarowność toku rozumowania. Sformułowanie odpowiedzi niejasnej lub częściowo niezrozumiałej skutkuje utratą punktu - wylicza CKE.
Arkusze CKE i rozwiązania z matury 2023
Maturzyści! Przypominamy, że codziennie w naszym raporcie specjalnym "Matura 2023" zamieszczamy najnowsze informacje dotyczące tegorocznych matur. Na tym nie koniec. Publikujemy też arkusze CKE wraz z proponowanymi rozwiązaniami, które opracowuje sztab naszych specjalistów.
Dotychczas zamieściliśmy m. in. Matematyka. Matura 2023 w nowej formule. Arkusze CKE i odpowiedzi
Czy fotografowanie arkusza CKE to złamanie prawa? Zobacz: