Matura 2023. Matematyka w formule 2015. Jedno zadanie mogło zaskoczyć maturzystów
- Matura w formule 2015 była bardzo przewidywalna - ocenia autorka kursu maturalnego Matematyka Gryzie. Jednak jedno z zadań z nierówności kwadratowej mogło zaskoczyć maturzystów. - Tu niektórzy mogli się wyłożyć - wskazuje.
Matura z matematyki w formule 2015 trwała 170 minut. Maturzyści i maturzystki mieli 36 zadań do zrobienia, w tym siedem otwartych. Jaki był poziom tego egzaminu?
- Tegoroczna matura w formule 2015 była bardzo przewidywalna - komentuje Interii autorka kursu maturalnego Matematyka Gryzie. - Arkusz jest podobny do tych z ubiegłych lat, wręcz niewiele zmieniony. To typowa matura, która pojawia się co roku - dodaje.
Podkreśla, że oczywiście zadania otwarte są trudniejsze, niż te zamknięte. - Ale nie było w nich niczego zaskakującego. Były takie jak zazwyczaj. Ten, kto przerobił arkusze, które były w ubiegłych latach, na pewno bez problemu sobie poradził - podkreśla matematyczka.
Matura 2023 w starej formule. To mogło zaskoczyć
- Jedyne co mogło zaskoczyć, to nierówność kwadratowa, która pojawia się co maturę, ale nie była przedstawiona w najprostszej postaci, tylko trzeba było coś przeliczyć, przenieść na lewą stronę - zauważa nasza rozmówczyni. - I to mogło sprawić trudność, tu mogli się niektórzy maturzyści wyłożyć - podkreśla.
Spytaliśmy też, jak wypada stara matura w formule 2015 na tle nowej. - Poziom starej i nowej matury jest porównywalny. CKE bardzo dużo zadań skopiowała i umieściła w obu arkuszach. To ciekawy zabieg - ocenia matematyczka.
Najnowsze informacje dotyczące matury 2023 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym - kliknij!