Reklama

Orszak Trzech Króli 2023 w Krakowie. Ulicami miasta przejdą tysiące osób

W najbliższy piątek 6 stycznia 2023 r. w Kościele obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego, nazywane również świętem Trzech Króli. W wielu miastach organizowane są wtedy uroczyste pochody, nawiązujące do wydarzeń opisanych w Biblii. Orszak Trzech Króli w Krakowie jak co roku będzie podążał trzema trasami, by w południe spotkać się na Rynku Głównym. Przedstawiamy szczegółowy plan wydarzenia.

Święto Trzech Króli zostało ustanowione przez Kościół w IV wieku i od tamtego czasu obchodzone jest niezmiennie 6 stycznia. Odwołuje się ono do fragmentu Ewangelii Mateusza, w którym mowa o przybyciu do Betlejem "mędrców ze wschodu"

W tym dniu w Kościele uroczyście święci się złoto, kadzidło i mirrę, natomiast na ulicach wielu miast odbywają się kolorowe pochody, zgodnie z tradycją prowadzone przez trzech króli.

Orszak Trzech Króli w Krakowie - opis tras

W Krakowie każdy z trzech królów będzie miał własny orszak, z którym ruszy umówioną trasą w stronę Rynku Głównego. 

Reklama

Pierwszy z nich - czerwony - symbolizuje Europę. Jego trasa rozpocznie się pod katedrą na Wawelu, a następnie podąży ulicą Grodzką. Wymarsz odbędzie się ok. godz. 11.00 tuż po odegraniu na tradycyjnej scenki przywitania króla na Wzgórzu Wawelskim.

Orszak niebieski, symbolizujący kontynent afrykański, wyruszy o godz. 11.00 z Placu Matejki. Dalsza trasa zaplanowana jest przez ul. Floriańską

Najdłuższą trasę zaplanowano natomiast dla orszaku zielonego, który symbolizuje Azję. Pochód rozpocznie się w salezjańskim Parku Wioski Świata przy ul. Tynieckiej już o godz. 10.00. 

Następnie podąży do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej, gdzie odbędzie się msza. Kolejne etapy pochodu obejmują ul. Bałuckiego, Rynek Dębnicki, Most Dębnicki, ul. Retoryka, ul. Garncarską, ul. Studencką, Planty oraz ul. Szewską.

Każdy z orszaków zakończy trasę na Rynku Głównym pod Wieżą Ratuszową o godzinie 12.00. Zostanie tam zainscenizowana szopka betlejemska. Odbędzie się również uroczyste powitanie Dzieciątka Jezus i złożenie darów przez każdego z królów.

Święto Trzech Króli 2023 w Krakowie - atrakcje

Do orszaków może dołączyć każda chętna osoba - wydarzenie jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Organizatorzy (Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara) zachęcają do udziału oraz przebrania się w stroje nawiązujące do wydarzeń z Betlejem. 

W orszakach każdego roku biorą udział przedstawiciele krakowskich szkół oraz przedszkoli.

Oprócz pochodu i jasełek odbywających się na Rynku Głównym, zaplanowane jest wspólne śpiewanie kolęd oraz występy zaproszonych artystów. W tym roku są wśród nich m.in. Jacek Wójcicki, Dariusz Kordek czy Anna Sokołowska-Alabrudzińska.

Orszak Trzech Króli to krakowska tradycja kultywowana od lat.

Czytaj również:

Polski przysmak na święto Trzech Króli. Banalny, a smakuje wyśmienicie

Piszesz K+M+B na drzwiach? Prawdopodobnie popełniasz błąd

Czeka nas powrót zimy. Będzie nawet 15 cm śniegu

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy