Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Gdzie na grzyby w okolicach Krakowa? Lista najlepszych, sprawdzonych miejsc
Trwa sezon na grzyby. Mimo suszy po ostatnich opadach deszczu w lasach pojawiają się borowiki, podgrzybki, kurki i koźlarze. Niedługo rozpocznie się również okres na maślaki. Gdzie w okolicy Krakowa warto wybrać się na grzybobranie? Przedstawiamy najlepsze lokalizacje.
Ten rok jest dla grzybiarzy znacznie mniej obfity niż poprzednie. Główną przyczyną jest utrzymująca się przez wiele tygodni susza. Brak wilgoci w ściółce spowodował, że grzybnia w wielu miejscach nie zdążyła się rozwinąć. Ostatnia zmiana warunków atmosferycznych i dość obfite opady deszczu sprawiły jednak, że w lasach zaczyna się pojawiać coraz więcej brązowych kapeluszy.
Gdzie w okolicy Krakowa warto wybrać się na grzybobranie, by nie wrócić z pustym koszykiem?
Gdzie na grzyby w Małopolsce? Lista miejsc w okolicach Krakowa
Małopolskie lasy słyną z obfitości. Można tam znaleźć m.in. borowiki, podgrzybki, koźlaki, rydze, maślaki czy kurki. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie ich szukać, bo jak się okazuje, nie każdy kompleks leśny daje takie same możliwości.
- Krzeszowice
Szukając sprawdzonych miejsc na grzybobranie niedaleko Krakowa, warto wybrać się na teren nadleśnictwa krzeszowickiego. Pasma leśne od miejscowości Bolechowice do Czernej obfitują w podgrzybki, kanie oraz prawdziwki.
- Niepołomice
Niecałe 30 km. od Krakowa znajduje się również Puszcza Niepołomicka. To ciekawy kompleks, porośnięty przez lasy iglaste i liściaste, które stwarzają idealne warunki dla wielu gatunków grzybów.
Puszcza Niepołomicka to również doskonały teren rekreacyjny, wyróżniający się niepodważalnymi walorami wizualnymi.
- Garb Tenczyński
Natomiast lasy w Garbie Tenczyńskim słyną z prawdziwków - mimo że w tym roku jest ich znacznie mniej, miejsce to pozwala na udane zbiory. Amatorzy kurek i rydzów powinni zaplanować grzybobranie w okolicach Alwerni i Czernichowa - tamtejsze lasy ze względu na piaszczystą glebę stwarzają idealne warunki do ich rozwoju.
- Brzesko, Bochnia
Dużą popularnością wśród grzybiarzy cieszą się także lasy w powiatach brzeskim i bocheńskim. Na grzyby warto się tam wybrać w okolice Uszwi, Borzęcina czy Nowego Wiśnicza.
Nadleśnictwo Myślenice? Tam również jest sporo grzybów
Zaledwie 30 km. od Krakowa znajdują się Myślenice - niewielkie miasto otoczone lasami, w których można znaleźć wiele gatunków grzybów, od borowików, przez koźlarze aż po gołąbki i kanie.
Szczególnie polecane przez lokalnych grzybiarzy są kompleksy leśne w okolicy Stróży i Pcimia.
Planujesz grzybobranie w Małopolsce? Sprawdź te lasy w okolicach Nowego Sącza
Doświadczeni grzybiarze chętnie wybierają się również do lasów w okolicach Starego Sącz, Nawojowej, Limanowej czy Piwnicznej. Obfitują one w prawdziwki, podgrzybki i koźlarze. Jesienią pojawia się w nich również wiele maślaków.
Każdego roku sporo grzybów pojawia się również w pasmach leśnych w okolicy Kamiannej i Łabowej.
Czytaj również:
Zobacz także:
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje