Reklama

Reklama

​W czwartek ponowne otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

W czwartek uroczyście otwarte zostanie po remoncie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Będzie w nim eksponowana - tak jak przed laty - "Dama z gronostajem" Leonarda Da Vinci wraz z bezcenną kolekcją pamiątek narodowych i dzieł sztuki.

Muzeum było niedostępne dla zwiedzających od 2010 r. Jego ponowne otwarcie jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. W czwartkowej uroczystości udział zapowiedział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Reklama

Po remoncie przestrzeń wystawiennicza Muzeum będzie o jedną trzecią większa - dzieła sztuki będą prezentowane w 26 salach na dwóch piętrach pałacu przy ul. Pijarskiej i w jego oficynach. Kolekcja Czartoryskich w grudniu 2016 r. została zakupiona przez państwo za 100 mln euro.

Zwiedzający zobaczą ponad 3 tys. obiektów. Oprócz najcenniejszego w polskich zbiorach obrazu - "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobrazu z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta będą to pamiątki związane z polskimi władcami i bohaterami narodowymi, m.in. kolekcjonowane przez księżną Izabelę Czartoryską szczątki wielkich postaci historycznych: Bolesława Chrobrego, Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego, namiot turecki zdobyty przez króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, kurtka generalska po twórcy Legionów Polskich Janie Henryku Dąbrowskim, chorągiew i dwie szable po Tadeuszu Kościuszce, akt unii horodelskiej z roku 1413, dokument hołdu pruskiego.

"To będzie muzeum prawdziwe. Prawdziwe, czyli takie, w którym opowieść jest budowana w oparciu o historyczne obiekty kolekcjonowane przez kilka pokoleń rodu Czartoryskich z konsekwencją i pełną świadomością, czemu mają one służyć" - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. "Kolekcja Czartoryskich jest wyjątkowa. Pokażemy jej bogactwo, różnorodność, historyczne znaczenie i wyjątkową klasę" - zapowiadał.

Liczne konserwacje

Plakaty zapowiadające otwarcie muzeum zachęcają do obejrzenia "Kolekcji naszej historii".

Zespół kilkudziesięciu konserwatorów wykonał konserwację blisko 900 obiektów oraz 90 zabytkowych ram; w tym obrazów, militariów, tkanin, zabytków rzemiosła artystycznego i papieru.

Jedną z najbardziej widocznych zmian w budynku będzie przeszklony dach nad dziedzińcem Pałacu Książąt Czartoryskich oraz szklana kładka łącząca sale wystawiennicze na II piętrze. Na parterze znajdą się m.in. kawiarnia, zaplecze edukacyjne i sklep muzealny. Dobudowana klatka schodowa i windy ułatwią zwiedzanie - dzięki nim muzeum będzie w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. System zabezpieczenia zbiorów w Muzeum Książąt Czartoryskich jest porównywalny z największymi i najnowocześniejszymi muzeami na świecie.

Remont Muzeum Książąt Czartoryskich pochłonął 51 mln zł. Pieniądze na prace budowlane, wykończeniowe, aranżację wnętrz, przygotowanie nowej ekspozycji pochodziły z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko 2014-20", a konieczny wkład własny zagwarantowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ponowne otwarcie dla publiczności uświetnią w sobotę i w niedzielę recitale pianistów Krzysztofa Książka oraz Piotra Orzechowskiego "Pianohooligana". Do końca roku bilety wstępu będę kosztować tylko złotówkę (w niedzielę zwiedzanie jest darmowe), ale zostały już wyprzedane, niewielka ich pula będzie jeszcze dostępna w kasach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje