Reklama

Reklama

"Gród św. Kingi" - wg. Adama Bujaka

"Gród św. Kingi" - to tytuł najnowszego albumu fotografii Adama Bujaka, którego tematem jest Stary Sącz w Małopolsce.

Znany fotografik na dwustu stronach albumu ukazuje zabytki Starego Sącza i jego malownicze okolice, sztukę i codzienność tamtejszego klasztoru klarysek.

Reklama

Okazją do wydania albumu przez krakowskie wydawnictwo Biały Kruk był jubileusz 750-lecia lokacji Starego Sącza. W albumie artysta zamieścił fotografie robione podczas licznych jego wizyt w miasteczku na przestrzeni kilku lat, najczęściej przy okazji pobytów fotografika w jego domku nad niedalekim Jeziorem Rożnowskim. Najwcześniejsze fotografie pochodzą z 1999 r. - dokumentują wizytę papieża Jana Pawła II w Starym Sączu.

Bujak stara się pokazać bogatą historię i piękno leżącego u podnóża gór Starego Sącza, utrwalone w murach zabytków, dziełach sztuki czy średniowiecznych pergaminach strzeżonych przez klaryski. Fotografikowi udało się pokazać codzienność żyjących za klauzurą zakonnic, których klasztor w Starym Sączu założyła właśnie Św. Kinga, po śmierci swojego męża księcia Bolesława Wstydliwego.

- To, co pokazał pan Adam, to po prostu poezja - powiedział o albumie Bujaka burmistrz Starego Sącza, Marian Cycoń, na czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie, poświęconej promocji albumu.

Adam Bujak wydał już ponad 120 albumów i książek. Ile dokładnie - nie wie. Twierdzi, że ukazanie się drukiem każdego swojego dzieła przeżywa do dziś tak samo mocno.

- Nie obliczyłem jeszcze dokładnie, ale będzie już dobrze ponad 120 książek. Przyjechał nawet kiedyś człowiek z Guinnessa i chciał mi zrobić zdjęcie z taką piramidą moich książek do księgi rekordów, ale ja się na to nie zgodziłem. Każda premiera mojej książki jest dla mnie czymś bardzo ważnym i przeżywana jak pierwsza. A pierwszą książkę wydałem o Auschwitz-Birkenau, o okrucieństwie i koszmarze - powiedział Bujak.

Fotografik nie chciał zdradzić kolejnego tematu, nad którym pracuje.

- Teraz pracujemy nad trzema nowymi, wielkimi tomami, ale nie zdradzę tajemnicy, co to jest. Jest wiele propozycji i wiele tematów wspaniałych - zaznaczył.

Adam Bujak urodził się w 1949 r. w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii i Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej z siedzibą w Szwajcarii.

Dowiedz się więcej na temat: Stary Sącz | gród

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy