ZUS rozsyła informacje do obywateli. Jak reagować na nadpłatę i niedopłatę?

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
214
Udostępnij

Od 5 stycznia ZUS rozsyła informacje o stanie rozliczeń składek za 2023 rok. Trafiły one do ponad 3,3 mln obywateli. Dowiemy się z nich, czy mamy nadpłatę, niedopłatę lub saldo zerowe. Co robić w sytuacji nadpłaty lub niedopłaty na koncie ZUS? Czy trzeba wyrównywać ten bilans, czy też można pozostawić sprawy samym sobie? Wyjaśniamy.

Wcześniejsza emerytura przysługuje niektórym zawodom
Wcześniejsza emerytura przysługuje niektórym zawodomArtur SzczepańskiReporter

Informacja od ZUS o stanie konta nie przyjdzie pocztą. Lepiej zajrzeć na swój profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 roku korzysta z niej obowiązkowo każdy płatnik składek, więc z zalogowaniem się nie powinno być problemów.

Oprócz informacji o ewentualnych nadpłatach i niedopłatach w ZUS, płatnik znajdzie tam również dane dotyczące tego, w jakiej wysokości przekazywał wpłaty w roku ubiegłym oraz na co one zostały rozdysponowane. Dłużnicy ZUS dowiedzą się również, jaka kwota pozostała im do spłacenia.

Niedopłata składek w ZUS - i co dalej?  

Zajrzałeś na Platformę Usług Elektronicznych i widzisz, że masz ogromną niedopłatę? Nie ma co panikować. W takiej sytuacje niedopłatę na koncie ZUS możesz uregulować w ratach. W tym celu należy złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty. Przez cały proces płatników przeprowadza Doradca w Sprawie Umorzeń i Ulg, który działa przy każdym terenowym oddziale ZUS. Pomoże on w przygotowaniu odpowiednich dokumentów i wybraniu sposobu spłaty długu.

Niewielkie zaległości można spłacać wraz z kolejnymi składkami. Doradca może też zaproponować rozłożenie długu na raty, odroczenie jego płatności lub zawieszenie wykonania postępowania egzekucyjnego. Prowadzi płatnika przez zawiłości biurokratyczne i finansowe od początku aż do pełnej spłaty długu.

Czym grozi niedopłata na koncie ZUS? 

Niedopłata na koncie ZUS to po prostu dług, który mamy wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak każdy dług, trzeba go spłacić, inaczej będą rosły odsetki i kwota do zwrotu będzie wyższa. Do tego dojdą z czasem grzywny za nieuregulowanie płatności o czasie.

Kolejne konsekwencje to sprawy karne, które mogą zakończyć się postępowaniem egzekucyjnym i zajęciem majątku dłużnika. Koszty egzekucyjne i sądowe poniesie płatnik. W ostateczności za niespłaconą niedopłatę na koncie ZUS może grozić złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Jego konsekwencją może być zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Nadpłata w ZUS - co robić?

Nadpłatę na koncie ZUS można sobie odliczyć od kolejnej składki lub składek. Płatnik może jednak też domagać się jej zwrotu. Wówczas powinien wystąpić do ZUS z wnioskiem RZS-P. Po jego złożeniu pieniądze wpłyną na konto przypisane do płatnika w PUE.

Źródła: zus.pl 

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Czarnek: Poziom niepraworządności przerósł nasze oczekiwania
      Czarnek: Poziom niepraworządności przerósł nasze oczekiwaniaRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      120
      Super
      relevant
      42
      Hahaha
      haha
      15
      Szok
      shock
      9
      Smutny
      sad
      11
      Zły
      angry
      17
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      214
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na